Tabernakulum z tronem wystawienia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Zawoja
Tagi
sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/09847
Kategoria
tabernakulum
Ilość
1
Czas powstania
tron wystawienia, obudowa tabernakulum: druga połowa XVIII wieku; tabernakulum: 1959 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie; metal, techniki złotnicze
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tabernakulum z tronem wystawienia powstało zapewne w drugiej połowie XVIII wieku z przeznaczeniem do ołtarza głównego w dawnym kościele w Zawoi (Skawicy). Było przeniesione razem z ołtarzem głównym do nowego kościoła wybudowanego w 1888 roku. Zostało wymienione w inwentarzu sporządzonym przez księdza Adama Górkiewicz w 1919 roku. W 1959 roku zamontowano nowe tabernakulum (pancerne) „stylowo dostosowane do barokowego stylu ołtarza głównego”, wykonane w Krakowie. W lipcu tego samego roku zostało ono poświęcone.




Opis

Tabernakulum o kształcie prostopadłościennej skrzynki obitej blachą o wypukłym licu. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem kielicha z hostią w glorii promienistej oraz winnej latorośli z kłosami zbóż. Tabernakulum w drewnianej obudowie, z dostawionymi po bokach prostopadłościanami, o wklęsłych licach, z parą pilastrów o konsolach z kampanulami w miejscu trzonów, ujęte spływami wolutowymi. Tron wystawienia w formie sześcianu, o ściętych narożach, ujęty czterema kolumienkami podtrzymującymi imposty oraz gzyms wyłamujący się pośrodku na kształt łuku odcinkowego. W polu środkowym obrotowa nisza o wykroju stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. Na osiach bocznych płyciny z ornamentem roślinnym. Całość zwieńczona uskrzydloną główką anielską. Struktura polichromowana w kolorze białym, kolumienki, profile i ornamentyka złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Zawojskie tabernakulum z ołtarza głównego przyjmuje typową dla XVIII wieku formę skrzynki rozbudowywanej o kolejne podpory i spływy wolutowe. Podobnie tron wystawienia z obrotową niszą. Tabernakulum jest to zamykana szafka umieszczana na ołtarzu głównym, w której przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i ubytki polichromii.

Streszczenie

Tabernakulum z tronem wystawienia powstało zapewne w drugiej połowie XVIII wieku. W 1959 roku zamontowano nowe tabernakulum (pancerne) „stylowo dostosowane do barokowego stylu ołtarza głównego”, wykonane w Krakowie. Tabernakulum jest to zamykana szafka umieszczana na ołtarzu głównym, w której przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Zawoi, Inwentarz kościoła w Zawoji spisany w r. 1919 przez X. prob. Adama Górkiewicza, bs.;
Kronika parafialna, bs.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Tabernakulum z tronem wystawienia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tabernakulum-z-tronem-wystawienia-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności