Figura św. Szczepana powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Zapewne była odnawiana razem z całą nastawą w latach 1926 i 1944.
Figura ścięta z tyłu, drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, w pozycji stojącej, z wysuniętą prawą nogą. Ręce ma uniesione, w prawej trzyma srebrzony liść palmy, w lewej podtrzymuje otwartą, złoconą księgę. Twarz ma okrągłą, o wąskich oczach, uniesionych brwiach, małym nosie i ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ubrany jest w srebrzoną albę i złoconą dalmatykę. Polichromia ciała naturalistyczna.
Szczepan był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów, co było opisane w Dziejach Apostolskich (Dz 6, 1-6). Został postawiony przed Sanhedrynem (starszyzna żydowska, inaczej Wysoka Rada) za sprzeciw wobec prawa mojżeszowego, po czym wywieziono go poza miasto i ukamienowano. Święty Szczepan w ikonografii przedstawiany jest w stroju diakona, a jego atrybutem są kamienie, księga i palma męczeńska.
Delikatne przetarcia złoceń i srebrzeń, zabrudzenia.
Figura św. Szczepana powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Szczepan był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów. Zginął przez ukamienowanie, dlatego przedstawiany jest z palmą męczeńską.
Paulina Kluz, "Św. Szczepan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szczepan-5