Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/22193
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno; rzeźbione, polichromowane, pozłacane, posrebrzane
Wymiary podstawowe
szerokość – 34 cm
wysokość – 165 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 46 cm x 43,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Para figur przedstawiająca św. Pawła i św. Piotra stanowi pozostałość dawnego barokowego retabulum ołtarza głównego w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, które zostało usunięte w 1827 roku. W bliżej nieokreślonym czasie, podczas prac porządkowych, rzeźby zostały odnalezione na wieży kościoła. Prezentujące zły stan zachowania figury – znaczne ubytki w strukturze m.in. utrącone ręce, czy partie fałdowań – zostały przekazane Janowi Wątorowi, który uzupełnił brakujące elementy. Natomiast polichromię i złocenia wykonały Katarzyna Dobrzańska i Aleksandra Grochal.

Opis

Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Pawła stojącego na niewysokiej, ośmiobocznej podstawie. Święty zwrócony jest na wprost. Lekko przechyloną w lewo głowę charakteryzuje szeroka twarz o wyrazistych rysach z bruzdą na czole, mocno zarysowanymi łukami brwiowymi, prostym nosem, zaróżowionymi policzkami i bujnym, krótkim zarostem. Skręcone, ciemnobrązowe włosy, z kosmykiem nad czołem, sięgają ramion. Święty Paweł jest ubrany w długą, zapinaną na guziki złoconą suknię przewiązaną srebrzonym pasem, na ramiona ma narzucony spięty pod szyją, złocony płaszcz ze srebrzonym podszyciem, na stopach ciemnobrązowe, spiczaste buty. W zgiętych w łokciach, uniesionych na wysokości talii rękach trzyma miecz w prawej i zamkniętą, złocono-srebrzoną księgę w lewej.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Paweł urodził się około 5-10 roku w Tarsie na terenie Cylicji. Nim doświadczył nawrócenia był gorliwym faryzeuszem prześladującym chrześcijan. Około 35 lub 36 roku podczas podróży do Damaszku Szawłowi objawił się Jezus, po tym wydarzeniu przyjął chrzest. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył wiele podróży misyjnych m.in. na tereny Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Podczas pobytu w Rzymie został aresztowany w 64 roku w trakcie prześladowań chrześcijan przez cesarza Nerona. Zginął tam śmiercią męczeńską około 64-67 roku. Głównym atrybutem św. Pawła jest miecz, jako symbol męczeństwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, drobne zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Pawła wraz z analogicznym przedstawieniem św. Piotra w kaplicy bocznej kościoła parafialnego w Myślenicach pochodzi ze struktury dawnego osiemnastowiecznego retabulum ołtarza głównego.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jarosz Karol, Inwentarz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, t. 2, 2010, s. 192.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-51

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności