Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Głogoczów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Miejsce przechowywania
północna strona nawy
Identyfikator
DZIELO/12837
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między drugą połową XVII wieku a pierwszą połową XVIII wieku
Technika i materiał
drewno; techniki snycerskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 170 cm
Inne wymiary – konsola 60 x 50 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Wykonana w drugiej połowie XVII lub pierwszej XVIII wieku rzeźba św. Pawła wraz z rzeźbą św. Piotra pochodzą z poprzedniego, drewnianego kościoła w Głogoczowie, który został rozebrany na początku XIX wieku z powodu rozpoczęcia w 1812 roku budowy obecnej świątyni.

Opis

Całopostaciowa, ustawiona na konsoli w formie spływu wolutowego figura przedstawia zwróconą na wprost postać św. Pawła stojącego w lekkim kontrapoście. Pociągłą twarz charakteryzuje długi, ciemnobrązowy zarost, niewielkie, szeroko otwarte oczy wzniesione brwi oraz długi, prosty nos. Włosy są krótkie, ciemnobrązowe, kręcone. Święty ubrany jest w srebrzoną suknię z długimi rękawami oraz osłaniający niemal całą sylwetkę, wydatnie fałdowany złocony płaszcz, na stopach są złocone sandały. Prawą, opuszczoną w dół ręką podtrzymuje wsparty na pole płaszcza miecz, w lewej ma księgę w czerwonej oprawie.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodzący z Tarsu Szaweł w młodości był tkaczem namiotów, a jako faryzeusz gorliwym prześladowcą chrześcijan. Mimo tego, iż jest zwany Apostołem Narodów, nie należał do grona 12 uczniów Jezusa. Około 35/36 roku podróżującemu do Damaszku Szawłowi ukazał się Jezus. W wyniku nawrócenia przyjął chrzest i rozpoczął działalność apostolską, podróżując m.in. do Antiochii, Azji Mniejszej, Macedonii, Grecji, Hiszpanii i Rzymu, gdzie w trakcie prześladowań za panowania cesarza Nerona został skazany na śmierć. Wyrok wykonano poprzez ścięcie mieczem, który stał się głównym atrybutem św. Pawła. Trzymana zaś przez świętego na głogoczowskiej rzeźbie księga wskazuje na jego szeroko zakrojoną aktywność apostolską przejawiającą się licznymi podróżami oraz działalnością epistolarną.
Datowana na drugą połowę XVII lub pierwszą XVIII wieku rzeźba św. Pawła wraz z rzeźbą św. Piotra oraz kamienną chrzcielnicą stanowią wyposażenie poprzedniego, drewnianego kościoła w Głogoczowie, który został rozebrany na początku XIX wieku z powodu rozpoczęcia w 1812 roku budowy obecnej świątyni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania jest bardzo dobry.

Streszczenie

Rzeźba św. Pawła w kościele parafialnym w Głogoczowie powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII lub pierwszej połowie XVIII wieku. Wraz z kilkoma innymi obiektami stanowi wyposażenie dawnej, nieistniejącej świątyni, którą rozebrano na początku XIX wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-46

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności