Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Głogoczów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Miejsce przechowywania
ściana północna nawy
Identyfikator
DZIELO/12838
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między drugą połową XVII wieku a pierwszą połową XVIII wieku
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 170 cm
Inne wymiary – konsole 60 x 50 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Wykonana w drugiej połowie XVII lub pierwszej połowie XVIII wieku rzeźba św. Piotra wraz z rzeźbą św. Pawła pochodzą z poprzedniego, drewnianego kościoła w Głogoczowie, który został rozebrany na początku XIX wieku z powodu rozpoczęcia w 1812 roku budowy obecnej świątyni.

Opis

Całopostaciowa, ustawiona na konsoli w formie spływu wolutowego figura przedstawia zwróconą na wprost postać św. Piotra stojącego w lekkim kontrapoście. Owalną twarz charakteryzuje krótki, ciemnobrązowy zarost, niewielkie, szeroko otwarte oczy wzniesione brwi oraz długi, prosty nos. Włosy są krótkie, ciemnobrązowe, kręcone. Święty ubrany jest w srebrzoną suknię z długimi rękawami oraz osłaniający niemal całą sylwetkę, wydatnie fałdowany złocony płaszcz. Prawą, zgiętą w łokciu rękę wznosi do góry w geście błogosławieństwa. Lewą podtrzymuje księgę w czerwonej oprawie, w dłoni ma parę skrzyżowanych, złoconych kluczy.

Zarys problematyki artystycznej

Pochodzący z Betsaidy położonej nad Jeziorem Genezaret rybak Szymon, syn Jony (Jana), w wieku około 31 lat stał się uczniem Jezusa, przybierając imię Piotr. Jako jeden z trzech, wybranych z pozostałych 12 apostołów, wraz ze św. Jakubem Starszym i św. Janem Ewangelistą był bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń w ziemskim życiu Jezusa, jakimi było przemienienie na górze Tabor czy modlitwa w Ogrójcu. Reprezentacyjny wizerunek świętego charakteryzuje para atrybutów – symbolizująca jego działalność apostolską księga oraz klucze podkreślające wielkie wyróżnienie wyrażone słowami Jezusa: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19). Datowana na drugą połowę XVII lub pierwszą XVIII wieku rzeźba św. Piotra wraz z rzeźbą św. Pawła oraz kamienną chrzcielnicą stanowią wyposażenie poprzedniego, drewnianego kościoła Głogoczowie, który został rozebrany na początku XIX wieku z powodu rozpoczęcia w 1812 roku budowy obecnej świątyni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania jest bardzo dobry.

Streszczenie

Rzeźba św. Piotra w kościele parafialnym w Głogoczowie powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII lub pierwszej połowie XVIII wieku. Wraz z kilkoma innymi obiektami stanowi wyposażenie dawnej, nieistniejącej świątyni, którą rozebrano na początku XIX wieku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-52

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności