Św. Michał Archanioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
górna kondygnacja ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/02000
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Michała Archanioła powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Zapewne była odnawiana razem z całą nastawą w latach 1926 i 1944.

Opis

Figura ścięta z tyłu i drążona. Święty Michał Archanioł ukazany frontalnie, lewą nogą depcze srebrzonego smoka leżącego przed nim, w lewej ręce trzyma łańcuch z jego obroży, w prawej trzyma włócznię skierowaną ostrzem w dół. Twarz ma kwadratową, o wąskich oczach, małym nosie i ustach. Na głowie ma nakrycie. Ubrany jest w złoconą tunikę oraz zbroję. Skrzydła są srebrzone i złożone po bokach. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

W literaturze figura była błędnie identyfikowana jako św. Jerzy, przez wzgląd na smoka. Rzeźba posiada jednak skrzydła, dlatego można rozpoznać ją jako św. Michała Archanioła, smok zaś symbolizuje szatana. Święty ten był wodzem chórów anielskich i podczas buntu aniołów pierwszy ruszył do walki i zwyciężył ich przywódcę, Lucyfera. W ikonografii przedstawiany jest zatem w stroju żołnierza z diabłem u swych stóp oraz z mieczem lub włócznią w ręku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne ubytki polichromii, przetarcia złoceń i srebrzeń, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Michała Archanioła powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Święty ten był wodzem chórów anielskich i podczas buntu aniołów pierwszy ruszył do walki i zwyciężył ich przywódcę, Lucyfera.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności