Św. Jan Nepomucen, Matka Boska Częstochowska

kościół
feretron
obraz: XIX wiek; rama: XX wiek
olej na płótnie, drewno, techniki snycerskie, polichromia
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku nie są znane.

Pole obrazowe w kształcie stojącego prostokąta. Rama profilowana, ujęta w narożach wolutami z liśćmi akantu, zwieńczona monogramem maryjnym z krzyżem na podstawie z wici akantowej. Obraz z wizerunkiem Jana Nepomucena, który z krzyżem w ręce pochyla się nad otwartą księgą i czaszką, leżącymi na stole, nakrytym niebieską tkaniną. Jest ubrany w białą komżę i ciemnobrązową almucję, zawiązaną pod szyją niebieską taśmą. Kolorystyka ciemna, gama barwna oparta na brązach. Na odwrocie Obraz Matki Boskiej w typie Matki Boskiej Częstochowskiej utrzymany w ciemnej kolorystyce. Maria została ukazana w półpostaci, z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, wskazując na nie drugą ręką. Patrzy na widza, ma duże, ciemne oczy, wąski nos i niewielkie usta. Jest ubrana z ciemną suknię w z wąskimi rękawami, na to szerszą, czerwoną, a po wierzchu ma jasnobeżowy maforion dekorowany schematycznym ornamentem roślinnym. Dzieciątko prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma zamkniętą książeczkę. Ma owalną twarz z wysokim czołem, ciemne oczy, niewielki nos i usta. Jest ubrane w długą, jasną, dekorowaną drobnym ornamentem sukienkę. Obie postacie mają na głowach zamknięte korony, a wokół złocone nimby i 12 gwiazdek.
Feretron dwustronny, z podstawą prostopadłościenną, z otworami na drążki.
Rama i podstawa malowane na biało, ornamenty złocone.

Oba przedstawienia wkomponowane zostały w feretron, czyli przenośny, obustronny obraz (czasem rzeźbę) na podstawie, w którą wsuwa się drążki. Używa się go podczas uroczystych procesji, stanowi bowiem rodzaj przenośnego ołtarzyka. Na awersie ukazano świętego, zagłębionego w lekturze księgi opartej na ludzkiej czaszce i trzymającego w ręku niewielki krzyż. Na rewersie umieszczono wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem inspirowany przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej, co można poznać po ułożeniu postaci i bardzo charakterystycznych nacięciach na prawym policzku Marii.

Zabrudzenia powierzchni wartswy malarskiej.

Feretron składa się z dziewiętnastowiecznych przedstawień św. Jana Nepomucena oraz Matki Boskiej Częstochowskiej oprawionych w dwudziestowieczną ramę.

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Agata Felczyńska , "Św. Jan Nepomucen, Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-matka-boska-czestochowska