Pierwotnie był to obraz ołtarzowy, pochodził ze starego kościoła św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem nadwieszonym, przedstawiający św. Jana Chrzciciela. W centrum kompozycji ustawiony święty, delikatnie zwrócony i przechylony w lewo, z prawą nogą wysuniętą do przodu, oparty ugiętą w łokciu lewą ręką o skałę, w prawej dłoni trzyma krzyż. Twarz owalna o rysach młodzieńczych, z pulchnymi policzkami, drobnymi ustami, szerokim nosem i wzrokiem skierowanym w bok. Włosy średniej długości, kędzierzawe. Święty ubrany jest w czerwony płaszcz na wysokości bioder, który odsłania nagi tors i nogi, jeden jego koniec święty trzyma w lewej dłoni. Na stopach ma założone sandały. U jego stóp leży baranek. Krzyż długi, opleciony białą banderolą z napisem „ECCE AGNUS DEI QUI TOLLIT PECC[ATA]”. W oddali widać dwa wysokie drzewa i błękitne niebo. Rama drewniana, profilowana i złocona.
Obraz przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Marii, matki Jezusa. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Na obrazie został ukazany, jako półnagi mężczyzna, bowiem według słów Ewangelii miał być tylko odziany w skórę z wielbłąda. Jego atrybutami są krzyż z napisem „ECCE AGNUS DEI QUI TOLLIT PECC[ATA]” oraz baranek, które nawiązują do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana. Niestety nie jest znany autor dzieła.
Obraz prawdopodobnie powstał na przełomie XVII/XVIII wieku i był obrazem ołtarzowym. Przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Jego atrybutami są krzyż z napisem „ECCE AGNUS DEI QUI TOLLIT PECC[ATA]” oraz baranek, które nawiązują do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana. Niestety nie jest znany autor dzieła.
Maria Działo, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-2