Obraz prawdopodobnie powstał na przełomie XVIII/XIX wieku i został wstawiony do ołtarza w nowym kościele w Zembrzycach. Ołtarz wykonał w 1922 roku Franciszek Maćkowski.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym z przedstawieniem św. Jana Chrzciciela. W centrum kompozycji ukazany święty siedzący na skale, zwrócony trzy czwarte w lewo, z prawą stopą wysuniętą do przodu, w lewej ręce trzyma krzyż, a prawą ma odwiedzioną na bok, głowę zwraca w lewą stronę, w kierunku krzyża. Twarz widoczna z prawego profilu, okolona krótką brodą, ze spiczastym nosem; włosy długie, ciemnobrązowe, opadające na plecy. Święty ubrany jest
w brązową szatę odsłaniającą nagi tors i nogi. Krzyż długi, opleciony białą banderolą z napisem „ECCE AGNUS DEI”. Po lewej stronie świętego siedzi baranek. W oddali, po prawej stronie obrazu widoczne miasto i pejzaż górski, nad świętym wysoka brązowa skała. Obraz umieszczony jest w złoconej, drewnianej ramie, zdobionej rzędem stylizowanych listków akantu na czerwonym tle.
Obraz przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Marii, matki Jezusa. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Na obrazie został ukazany w ubogim stroju, bowiem według słów Ewangelii miał być odziany w skórę z wielbłąda: „Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder” (Mt 3, 4). Jego atrybutami są krzyż z napisem „ECCE AGNUS DEI” oraz baranek, które nawiązują do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana. Święty Jan Chrzciciel na widok Jezusa miał wypowiedzieć słowa: „«Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi»” (J 1, 29-31). Niestety nie jest znany autor dzieła.
Dobry.
Obraz prawdopodobnie powstał na przełomie XVIII/XIX wieku i został wstawiony do ołtarza w nowym kościele w Zembrzycach. Ołtarz wykonał w 1922 roku Franciszek Maćkowski. Obraz przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Jego atrybutami są krzyż z napisem „ECCE AGNUS DEI” oraz baranek, które nawiązują do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana.
Maria Działo, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-1