Św. Jan

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
kościół, belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/06194
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek (po 1916 roku)
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane
Wymiary podstawowe
wysokość – ok. 120 cm
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Na fotografii w opublikowanej w 1916 roku monografii poświęconej Rudawie autorstwa ks. Józefa Łobczowskiego, na belce tęczowej umieszczona była tylko rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Rzeźba przedstawiająca św. Jana pochodzi prawdopodobnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Opis

Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, polichromowana przedstawia stojącego na niewielkim postumencie św. Jana. Święty jest ukazany w pozycji stojącej, frontalnie, z lewą nogą ustawioną na niewielkim i wysuniętą do przodu, z ciałem lekko zwróconym w kierunku krzyża, z prawą ręką na piersi, z księgą w lewej dłoni. Jego głowa jest uniesiona, zwrócona ku Chrystusowi. Twarz owalna, oczy z opadającymi kącikami, nos prosty, usta małe. Włosy ciemne ułożone w pukle. Święty ubrany w długą, przepasaną w stanie zieloną suknię z kołnierzem oraz czerwono-brązowy płaszcz narzucony na prawe ramię i podtrzymywany ramieniem przy lewym boku. Fałdy szaty długie pionowe, układające się miękko.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Na powierzchni widoczne ubytki farny, przetarcia i zabrudzenia.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Jak cytować?

Ewa Rudnicka, "Św. Jan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności