Św. Jadwiga Śląska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
górna kondygnacja ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/02001
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Jadwigi Śląskiej powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Zapewne była odnawiana razem z całą nastawą w latach 1926 i 1944.

Opis

Figura ścięta z tyłu i drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święta ukazana frontalnie, w kontrapoście, lewą ręką podtrzymuje model świątyni, prawą kładzie na piersi. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach, małym nosie i dużych ustach. Ubrana jest w srebrzoną suknię, złocony płaszcz zarzucony na ramiona, wokół głowy ma srebrzoną podwikę i welon opadający na ramiona, na głowie złocona korona zamknięta. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Jadwiga urodziła się w Bawarii, była córką Bertolda IV von Andechs, została żoną Henryka Brodatego, księcia śląskiego. Była fundatorką licznych kościołów i klasztorów (np. cysterek w Trzebnicy). Ostatnie 30 lat swojego życia przeżyła w czystości, a po śmierci męża przeniosła się do klasztoru trzebnickiego, gdzie zmarła w opinii świętości. W ikonografii przedstawiana jest w stroju książęcym, a jej atrybutem jest model świątyni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia srebrzeń, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura św. Jadwigi Śląskiej powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. W ikonografii przedstawiana jest w stroju książęcym, a jej atrybutem jest model świątyni.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Skorupa Andrzej, Monita Rafał, "Kacwin. Kościół Wszystkich Świętych", Kraków 2015

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jadwiga Śląska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jadwiga-slaska-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności