Figura św. Jadwigi Śląskiej powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. Zapewne była odnawiana razem z całą nastawą w latach 1926 i 1944.
Figura ścięta z tyłu i drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święta ukazana frontalnie, w kontrapoście, lewą ręką podtrzymuje model świątyni, prawą kładzie na piersi. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach, małym nosie i dużych ustach. Ubrana jest w srebrzoną suknię, złocony płaszcz zarzucony na ramiona, wokół głowy ma srebrzoną podwikę i welon opadający na ramiona, na głowie złocona korona zamknięta. Polichromia ciała naturalistyczna.
Święta Jadwiga urodziła się w Bawarii, była córką Bertolda IV von Andechs, została żoną Henryka Brodatego, księcia śląskiego. Była fundatorką licznych kościołów i klasztorów (np. cysterek w Trzebnicy). Ostatnie 30 lat swojego życia przeżyła w czystości, a po śmierci męża przeniosła się do klasztoru trzebnickiego, gdzie zmarła w opinii świętości. W ikonografii przedstawiana jest w stroju książęcym, a jej atrybutem jest model świątyni.
Przetarcia srebrzeń, zabrudzenia.
Figura św. Jadwigi Śląskiej powstała do ołtarza głównego w drugiej ćwierci XVII wieku. W ikonografii przedstawiana jest w stroju książęcym, a jej atrybutem jest model świątyni.
Paulina Kluz, "Św. Jadwiga Śląska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jadwiga-slaska-1