Św. Jacek

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/14919
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno polichromowane, złocone, srebrzone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje powstawania figury nie są znane. Być może, jak w przypadku rzeźb w ołtarzu głównym, została ona zakupiona w którymś z krakowskich kościołów. Jest też możliwe, że pochodzi z wcześniejszego kościoła. Została włączona w strukturę obecnego ołtarza w 1921 roku.

Opis

Rzeźba przyścienna, całopostaciowa, zapewne drążona od tyłu. Święty jest ujęty w lekkim kontrapoście, z ugiętą lewą nogą. Jego lewa ręka jest zgięta w łokciu i złożona na piersi, w prawej trzyma monstrancję. Głowa jest zwrócona w prawo i lekko pochylona, twarz o ostrych rysach, prostym nosie, małych oczach. Na głowie tonsura i brązowe, krótkie włosy. Święty jest ubrany w habit dominikański i płaszcz z kapturem zarzucony na lewe kolano, spod habitu wystają brązowe buty. Figura polichromowana naturalistycznie w partiach ciała ze złoconym strojem oraz złoconą i srebrzoną monstrancją.

Zarys problematyki artystycznej

Figura św. Jacka wydaje się być dziełem rzeźbiarza z krakowskiego ośrodka artystycznego. Wyróżnia się efektownie modelowanymi szatami o ostrych krawędziach i głębokich fałdach. Święty jest przedstawiony w tradycyjny sposób, w dominikańskim habicie, z monstrancją w dłoni.

Streszczenie

Pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku rzeźba św. Jacka została wkomponowana do ołtarza bocznego w 1921 roku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Jacek", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jacek-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności