W 1987 roku były prowadzone prace konserwatorskie, których podjęli się B. Jaskowska i Z. Jaskowski. Kolejna konserwacja nastąpiła po 2008 roku.
Rzeźba drążona, ustawiona na cokole. Postać przedstawiona frontalnie, w kontrapoście. W prawej, uniesionej w górę ręce trzyma cebrzyk na wodę, w lewej chorągiew z krzyżem łacińskim. Twarz ma pociągłą, okoloną krótką brodą, o szeroko otwartych oczach i wysokim czole. Włosy ma kręcone, zaczesane do tyłu, na głowie mitrę książęcą. Święty ubrany jest w tunikę sięgającą kolan, puklerz, nagolenniki oraz spięty pod szyją płaszcz z gronostajem. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, elementy zbroi srebrzone, tkanina i atrybuty złocone i srebrzone.
O św. Florianie wiadomo niewiele. Żył podobno w drugiej połowie III wieku. Był dowódcą wojsk rzymskich, lecz zginął utopiony w rzece. Dopiero w XVI wieku został uznany za patrona strażaków i pogorzelców. Został ukazany z chorągwią oraz naczyniem z wodą, która służy do gaszenia pożaru. Rzeźba jest przykładem poprawnego rzemiosła. Prawidłowo oddano proporcje ciała postaci, jednak gesty dłoni są dość schematyczne.
W 1987 roku były prowadzone prace konserwatorskie, których podjęli się B. Jaskowska i Z. Jaskowski. Kolejna konserwacja nastąpiła po 2008 roku.
Rzeźba przedstawiająca św. Floriana z umożliwiającymi jego identyfikację atrybutami została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku (1771?). Święty w XVI wieku został uznany za patrona strażaków i pogorzelców.
Agata Felczyńska , "Św. Florian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-florian-5