Św. Florian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy prawy
Identyfikator
DZIELO/08353
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII weiku (1771 rok ?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 110 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

W 1987 roku były prowadzone prace konserwatorskie, których podjęli się B. Jaskowska i Z. Jaskowski. Kolejna konserwacja nastąpiła po 2008 roku.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na cokole. Postać przedstawiona frontalnie, w kontrapoście. W prawej, uniesionej w górę ręce trzyma cebrzyk na wodę, w lewej chorągiew z krzyżem łacińskim. Twarz ma pociągłą, okoloną krótką brodą, o szeroko otwartych oczach i wysokim czole. Włosy ma kręcone, zaczesane do tyłu, na głowie mitrę książęcą. Święty ubrany jest w tunikę sięgającą kolan, puklerz, nagolenniki oraz spięty pod szyją płaszcz z gronostajem. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, elementy zbroi srebrzone, tkanina i atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

O św. Florianie wiadomo niewiele. Żył podobno w drugiej połowie III wieku. Był dowódcą wojsk rzymskich, lecz zginął utopiony w rzece. Dopiero w XVI wieku został uznany za patrona strażaków i pogorzelców. Został ukazany z chorągwią oraz naczyniem z wodą, która służy do gaszenia pożaru. Rzeźba jest przykładem poprawnego rzemiosła. Prawidłowo oddano proporcje ciała postaci, jednak gesty dłoni są dość schematyczne.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 1987 roku były prowadzone prace konserwatorskie, których podjęli się B. Jaskowska i Z. Jaskowski. Kolejna konserwacja nastąpiła po 2008 roku.

Streszczenie

Rzeźba przedstawiająca św. Floriana z umożliwiającymi jego identyfikację atrybutami została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku (1771?). Święty w XVI wieku został uznany za patrona strażaków i pogorzelców.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Florian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-florian-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności