Św. Barbara

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Niedzica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
północna ściana trzeciego przęsła korpusu nawowego
Identyfikator
DZIELO/11876
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1770 roku
Technika i materiał
technika olejna na płótnie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony około 1770 roku do ołtarza bocznego przy arkadzie tęczy. W latach 1904-1922, w czasach proboszcza Juliusza Racza, zastąpiony nowszym, przeniesiony na obecne miejsce.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zwieńczonego łukiem wklęsło-wypukłym, ujęty profilowaną, złoconą i srebrzoną ramą, z przedstawieniem św. Barbary ukazanej w całej postaci, en face. Święta ukazana w lekkim kontrapoście, z głową przechyloną lekko w prawą stronę, ze wzrokiem skierowanym ku górze. Twarz pociągła, włosy spięte, zdobione sznurami pereł. Na głowie złota korona. Święta ubrana w suknię składającą się z dwuwarstwowej spódnicy – spodnia czerwona, wierzchnia niebieska z bogatą złoconą bordiurą. Rękawy szerokie bufiaste wykończone koronką, sięgające do łokci. Na wierzchu dłuższy gorset wykończony lambrekinem. Na plecach haftowany, złoty płaszcz. Na szyi, nadgarstkach i przedramionach biżuteria. W lewej dłoni gałązka palmowa, prawa ręka wyprostowana, odwiedziona od ciała z otwartą dłonią. Nad świętą, po lewej stronie kielich z Eucharystią otoczony rozjaśnionymi światłem obłokami oraz uskrzydlonymi główkami anielskimi. Poniżej, po lewej stronie, anioł leżący na obłoku, na tle czerwonej draperii, wskazującego na kielich, po prawej stronie anioł siedzący na obłoku, prawą dłonią podtrzymuje otwarta księgę. W części dolnej partii obrazu, po prawej stronie świętej, postać leżącego na łożu mężczyzny, po przeciwnej stronie półkoliście zakończony otwór drzwiowy z fragmentem pejzażu ukazującego wieżę oraz scenę ścięcia św. Barbary. Kolorystyka stonowana, o ciepłej, wąskiej gamie barwnej.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło malarza spiskiego Szymona Kawalskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji.

Streszczenie

Obraz malowany olejno na płótnie, pierwotnie umieszczony w nastawie ołtarzowej. Przedstawienie świętej Barbary w całej postaci w bogatym stroju, w koronie na głowie i z palmą męczeńska w ręce. W głębi, po lewej stronie starzec na łożu, po prawej w arkadzie otworu wejściowego wieża i scena ścięcia męczennicy. W górnej strefie kompozycji kielich z Hostią w otoczeniu dwóch aniołów i główek aniołków ze skrzydłami. Dzieło malarza spiskiego Szymona Kawalskiego z około 1770 roku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-21

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności