Św. Bartłomiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Niedzica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
na ścianie północnej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej przy kościele w Niedzicy
Identyfikator
DZIELO/11874
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1773 roku
Technika i materiał
technika olejna na płótnie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony do drewnianej kaplicy pw. św. Bartłomieja przy drodze do Łapsz przez Szymona Gorelewicza, proboszcza niedzickiego w latach 1764-1794. Obecnie po konserwacji przeniesiony na obecne miejsce.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. Kompozycja dwustrefowa. Święty Bartłomiej Apostoł ukazany w całej postaci, en trois quatre, zwrócony lekko w prawo. Stoi na murawie, z rękami ugiętymi w łokciach, trzymając w dłoniach nóż (w lewej) oraz swoją skórę (w prawej). Lekko przygarbiona sylwetka i twarz z wysokim czołem, okolona kędzierzawymi włosami i zarostem wskazują na dojrzały wiek świętego. Wokół głowy złoty nimb. Ubrany w długą niemal do kostek suknię z długimi szerokimi rękawami, z rozcięciem na piersi, przewiązaną w pasie. Okryty jest czerwoną draperią, której konie powiewa na wietrze po prawej stronie świętego. Na stopach nosi sandały z rzemyków. W tle zielona murawa z trzonem kanelowanej kolumny oraz niebo ponad linią dalekiego horyzontu. W strefie górnej wśród obłoków pary główek aniołków ze skrzydełkami oraz pośrodku kompozycji, nad głową świętego Bartłomieja, lecące na skrzydłach putto z palmą męczeńską w prawej ręce. Kolorstyka stonowana, skontrastowana z czerwoną draperią.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło malarza spiskiego Szymona Kawalskiego z Łapsz Niżnych. Namalowany zapewne według wzoru malarskiego lub graficznego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; po konserwacji.

Streszczenie

Malowany olejno na płótnie obraz z przedstawieniem w całej postaci świętego Bartłomieja Apostoła, z jego atrybutami w dłoniach (nóż i skóra). W górnej strefie wśród obłoków główki aniołków i putto z palmą męczeńską. Dzieło malarza spiskiego Szymona Kowalskiego z około 1773 roku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Św. Bartłomiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-bartlomiej-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności