Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
ks. Antoni Woźniak malarstwo XIX wieku św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/13671
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1865-1870 (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Antoniego Padewskiego prawdopodobnie został wykonany wraz z całym ołtarzem głównym w latach 1865-1870, w czasie gdy proboszczem parafii był ks. Antoni Woźniak.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, umieszczony w drewnianej ramie zamkniętej łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Kompozycja ujęta w owalu, na ugrowym tle. W centrum ukazany jest św. Antoni Padewski w półpostaci, trzy czwarte zwrócony w prawo z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Twarz okrągła z drobnymi ustami, dużym nosem i przymkniętymi oczami. Święty ubrany jest w habit franciszkański, na głowie ma tonsurę. Dzieciątko ukazane jest w pozycji półleżącej z rączkami wyciągniętymi w stronę twarzy świętego, ułożone na białej tkaninie i przewiązane w biodrach pieluszką. Tkanina obwiedziona jest na brzegach delikatną, fantazyjną bordiurą. Twarz o dziecięcych rysach, włosy jasne i krótkie, wokół głowy promienisty nimb.

Zarys problematyki artystycznej

Podobnie jak inne obrazy w zwieńczeniach ołtarzy w kościele w Radoczy obraz św. Antoniego Padewskiego ma formę stojącego prostokąta i jest niedopasowany do ramy zwieńczenia ołtarza. Obrazy nie zostały zatem zamówione specjalnie do wspomnianych nastaw ołtarzowych, lecz być może zostały zakupione niewiele później lub wybrane u malarza spośród gotowych dzieł. Obraz został namalowany przez nieznanego artystę prawdopodobnie w czasie powstanie całej nastawy ołtarzowej, czyli około 1865-1870. Być może fundatorem dzieła był ówczesny proboszcz parafii ksiądz Antoni Woźniak. Święty Antoni, czyli Fernando Bullone urodził się około 1195 roku w Lizbonie w Portugalii. W wieku około 15 lat wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna, przyjmując imię Antoni. W 1220 roku przystąpił do zakonu braci mniejszych. Zmarł w 1231 roku. Na obrazie w kościele w Radoczy został ukazany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, które bardzo często występuje w ikonografii świętego. Według legendy Dzieciątko miało mu się ukazać, by zapewnić go o miłości Boga. Zwykle na obrazach ze św. Antonim znajduje się również otwarta księga Pisma Świętego wskazująca na jego pobożność i chęć głoszenia Słowa Bożego oraz lilia symbolizująca czystość.

Streszczenie

Obraz św. Antoniego Padewskiego prawdopodobnie został wykonany wraz z całym ołtarzem głównym w latach 1865-1870, w czasie gdy proboszczem parafii był ks. Antoni Woźniak.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-36

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności