Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego prawego
Identyfikator
DZIELO/08239
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kęty
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1894 roku zapisano w księdze wydatków na budowę kościoła kwotę wydaną na „podróż do Kent (Kęt) po szkło i rzeźby”. Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Opis

Rzeźba pełna przedstawiająca stojącego frontalnie św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus. Święty ukazany w lekkim kontrapoście, z głową skierowaną w lewo, lekko pochyloną. Oczy ma opuszczone, nos prosty, usta wąskie; na głowie tonsurę, włosy ciemne. Święty jest ubrany w brązowy habit franciszkański dekorowany złotymi motywami kwiatowymi, przepasany sznurem z różańcem. Prawą rękę ma opuszczoną, lekko wyciągniętą do przodu w subtelnym geście, lewą podtrzymuje otwartą księgę, na której siedzi Dzieciątko Jezus z jasnymi włosami, odziane w białą suknię.
Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Antoni jest ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym jako młody zakonnik w habicie franciszkańskim, trzymając na ręce Dzieciątko Jezus, które mu się ukazało, by zapewnić go o miłości Boga oraz otwartą księgą Pisma Świętego wskazującą na jego pobożność i chęć głoszenia Słowa Bożego.
Figura jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku. Ma poprawnie odwzorowane proporcje oraz fałdy szat, które zdobi wyrafinowany ornament roślinny. Cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Streszczenie

Figura św. Antoniego Padewskiego powstała pod koniec XIX wieku wraz z ołtarzem wykonanym przez Stanisława Jarząbka z Kęt. Jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku, cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Bibliografia

Walczak Andrzej, "Beskidzka katedra Prymasa Tysiąclecia", Stryszawa 2002
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności