Św. Agnieszka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Stryszawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Anny
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/08238
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kęty
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1894 roku zapisano w księdze wydatków na budowę kościoła kwotę wydaną na „podróż do Kent (Kęt) po szkło i rzeźby”. Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Opis

Rzeźba pełna na cokole przedstawiająca stojącą frontalnie św. Agnieszkę ukazaną w lekkim kontrapoście. Głowa delikatnie uniesiona, oczy skierowane w górę, nos prosty, usta wąskie. Brązowe, falowane włosy spływają na ramiona i plecy. Na głowie ma złotą koronę otwartą. Lewa ręka lekko zgięta i wysunięta do przodu w delikatnym geście, prawa przyciska do piersi baranka spoczywającego na przedramieniu. Święta Agnieszka jest ubrana w spodnią, białą suknię lamowaną pod szyją złotem oraz wierzchnią czerwoną ze złotymi motywami kwiatowymi i niebieskim podbiciem, przepasaną i podciągniętą z lewej strony. Spod szat wystają noski brązowych butów. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Agnieszka była Rzymianką, która na początku IV wieku poniosła śmierć męczeńską w wieku 12 lat. Trzymany przez nią na rękach baranek nawiązuje do etymologii imienia (agnus – baranek) oraz jest symbolem czystości. Jest również odwołaniem do opowieści, według której św. Agnieszka miała w ósmym dniu po śmierci pokazać się swoim rodzicom, trzymając baranka. W legendach o świętej przekazano również inną wersję genezy jej atrybutu. Agnieszka miała ofiarować papieżowi wełnę, z której został utkany paliusz. Widoczna na jej głowie korona może być symbolem dziewictwa oraz męczeństwa.
Figura jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku. Ma poprawnie odwzorowane proporcje oraz fałdy szat, cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ołtarz boczny, w którym znajduje się rzeźba, był konserwowany między 1980 a 2000 rokiem.

Streszczenie

Figura św. Agnieszki powstała pod koniec XIX wieku wraz z ołtarzem wykonanym przez Stanisława Jarząbka z Kęt. Jest przykładem idealizującej rzeźby XIX wieku i cechuje ją dobra jakość artystyczna.

Bibliografia

Walczak Andrzej, "Beskidzka katedra Prymasa Tysiąclecia", Stryszawa 2002
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Agnieszka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-agnieszka-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności