Rzeźba Św. Wojciech Biskup

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
Kościół, ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06307
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1 połowa XVII wieku
Technika i materiał
Drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba sprawiona do nastawy ołtarza głównego.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna, przeznaczona do umieszczenia w niszy, przedstawiająca św. Wojciecha w całej postaci, na niskim postumencie. Święty ukazany frontalnie, w pozycji stojącej, w kontrapoście, z głową lekko pochyloną. Ręce ugięte w łokciach, prawą dłonią trzyma wiosło. Pociągłą twarz okala ciemna, falowana broda i wąsy. Brwi cienkie, nos prosty. Na głowie srebrno-złota infuła, spod której widoczne pukle kręconych włosów. Święty odziany jest w złotą kapę z czerwoną podszewką, biały paliusz ze złotymi krzyżami, rokietę, złotą albę, błękitne rękawiczki i brązowe buty. Rokieta fałdowana głęboko ciętymi, cienkimi, pionowymi fałdami, z jedną łukowato wygiętą fałdą. Alba z fałdami na kształt cienkich rurek, załamujących się u podstawy.

Zarys problematyki artystycznej

Reprezentacyjne przedstawienie świętego patrona Polski i katedry wawelskiej. Dzieło nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry, brak widocznych ubytków; rzeźba odnawiana i konserwowana wraz z nastawą ołtarza.

Streszczenie

Całopostaciowe reprezentacyjne przedstawienie św. Wojciecha w stroju pontyfikalnym, stojącego w kontrapoście, z wiosłem w ręce.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Rzeźba Św. Wojciech Biskup", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba-sw-wojciech-biskup

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności