Chrystus na krzyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/06333
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek??
Technika i materiał
Technika olejna na płótnie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. Na tle ciemnych chmur rozświetlonych na brzegach krzyż z rozpiętym na nim martwym Chrystusem. Ciało w głębokim zwisie, esowato wygięte, z głową pochyloną na prawy bark, wokół bioder szare perizonium przewiązane sznurem, odsłaniające prawe biodro. Pod krzyżem czaszka. Tonacja ciemna, z odcieniami zieleni na ciele. Ponad głową Chrystusa titulus z literami: I N / R I.

Zarys problematyki artystycznej

Dewocyjne przedstawienie ukrzyżowanego Chrystusa w typie obrazów Antona van Dycka, ukazujące samotność Zbawiciela w chwili śmierci. Dzieło prowincjonalnego malarza namalowane zapewne według wzoru graficznego lub starszego obrazu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Przedstawienie zmarłego Chrystusa rozpiętego na krzyżu w głębokim zwisie i ekstatycznym wygięciu ciała, na tle nieba zasnutego ciemnymi chmurami rozświetlonymi jedynie przy brzegach. Dzieło nieprofesjonalnego twórcy, być może z drugiej połowy XVIII wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Chrystus na krzyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-na-krzyzu-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności