Obraz sprawiony dla Bractwa Różańcowego w Ruszczy, erygowanego w roku 1527. Zgodę na wprowadzenie w kościele nabożeństwa Różańcowego uzyskano w roku 1668, a Bractwo wprowadzono w 1670 roku. Według opisu w inwentarzu z roku 1728 obraz był ozdobiony wówczas srebrną sukienką oraz koronami i berłami złoconymi.
Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem półpełnym, ujęty w profilowaną, złoconą ramą zdobioną kimationem. Tło niebiesko-szare, ze złotą, regencyjną kratą dekorowaną srebrnymi rozetami na przecięciach listew. Matka Boska ukazana w półpostaci, z głową zwróconą en trois quarts w lewo, prawą ręką uniesioną na wysokość piersi, podtrzymuje złote, tralkowate berło, lewą unosi Dzieciątko. Twarz owalna o beżowobrązowej karnacji, z prostym nosem, jasnoczerwonymi, uśmięchniętymi ustami, brązowymi oczami i regularnymi łukami brwiowymi. Głowa ujęta promienistą glorią. Chrystus siedzący na ramieniu matki, lewą ręką podtrzymuje zamkniętą księgę, prawą unosi na wysokość piersi w geście błogosławieństwa. Twarz, okrągła, o brązowobeżowej karnacji, z prostym nosem, lekko uśmiechniętymi ustami, brązowymi oczami, okolona krótkimi, prostymi włosami. Twarze i dłonie obu postaci odsłonięte, reszta przesłonięta srebrną sukienką z ornamentem roślinnym. Na głowie Matki Boskiej i Dzieciątka złocone, zamknięte, kameryzowane korony, zwieńczone krzyżami na kulach.
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem reprezentuje typ Hodegetrii. Sukienka nałożona na obraz jest świadectwem kultu, jakim otaczano ten wizerunek, a korony i berło podkreślają królewskość Matki Króla Wszechświata.
Dobry; obraz i sukienka odnawiane i konserwowane wraz z nastawą
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii ozdobiony srebrną sukienką oraz pozłacanymi kameryzowanymi koronami i berłem.
Andrzej Włodarek, "Obraz Matka Boska Różańcowa w sukience", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/obraz-matka-boska-rozancowa-w-sukience