Rzeźba Św. Stanisław Szczepanowski Biskup

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
Kościół, ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06306
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1 połowa XVII wieku
Technika i materiał
Drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Sprawiona do wczesnobarokowej nastawy ołtarza głównego.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, przeznaczona do umieszczenia w niszy, przedstawienie świętego w całej postaci umieszczone na niskim postumencie. Św. Stanisław ukazany jest frontalnie, w pozycji stojącej, w kontrapoście, z głową lekko pochyloną do przodu. Ręce ugięte w łokciach - w lewej pastorał, prawą wykonuje gest błogosławieństwa. Twarz pociągła, łukowato wygięte brwi, oczy szeroko otwarte, nos prosty, usta lekko rozchylone. Na głowie srebrno-złota infuła, spod której widoczne pukle kręconych włosów. Święty odziany jest w złotą kapę z czerwoną podszewką, spiętą na piersi fibulą, złoty mucet, rokietę, złotą albę, błękitne rękawiczki i brązowe buty. Rokieta fałdowana głęboko ciętymi, cienkimi, pionowymi fałdami, z jedną łukowato wygiętą fałdą. Alba z fałdami na kształt cienkich rurek, załamujących się u podstawy. Przy podstawie niewielka postać powstającego z grobu Piotrowina. Mężczyzna ukazany w trzech czwartych, zwrócony w lewo, z głową uniesioną w stronę świętego, prawą ręką na piersi, lewą wyprostowaną. Nogi ugięte w kolanach. Twarz pociągłą z wąsami. Włosy brązowe, krótkie, kręcone. Przepasany białą tkaniną, z ukośnymi, głęboko ciętymi fałdami.

Zarys problematyki artystycznej

Reprezentacyjne przedstawienie świętego patrona Polski i katedry wawelskiej. Dzieło nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry, brak widocznych ubytków. Odnawiana i konserwowana wraz z nastawą.

Streszczenie

Całopostaciowe przedstawienie św. Stanisława w stroju pontyfikalnym, stojącego w kontrapoście, z pastorałem w ręce oraz Piotrowinem u stóp.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Rzeźba Św. Stanisław Szczepanowski Biskup", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba-sw-stanislaw-szczepanowski-biskup

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności