Rzeźba Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
Kościół, ołtarz boczny Chrystusa Ukrzyżowanego
Identyfikator
DZIELO/06304
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
Drewno; rzeźbienie, polichromowanie, srebrzenie, laserowanie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba pochodzi z kościoła w Łapanowie, gdzie została zakupiona po 1953 a przed rokiem 1956, po odnowieniu umieszczona wraz z rzeźbą Matki Boskiej Bolesnej na belce tęczowej, po bokach gotyckiej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego. Zdemontowana po połowie l. 80-tych XX w. za czasów proboszcza Jacka Marchlika (1984-1998). W roku 2005, po odnowieniu, umieszczona w nastawie ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, przedstawiająca św. Jana Ewangelistę w całej postaci. Apostoł stoi w lekkim kontrapoście, ciężar ciała wspierając na lewej nodze, z głową przechyloną na lewy bark. Prawą dłonią, uniesioną na wysokość pasa, podtrzymuje zamkniętą księgę, lewą dłoń przyciska do policzka w geście bólu i rozpaczy. Twarz potraktowana schematycznie, okolona długimi, brązowymi włosami z przedziałkiem pośrodku głowy. Święty ubrany w zieloną, długa tunikę, przewiązaną w pasie sznurem oraz czerwony płaszcz zarzucony na prawy bark i okrywający plecy, z przodu podtrzymywany prawym przedramieniem. Stopy bose.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba pochodzi z niezachowanej Grupy Ukrzyżowania i tworzy parę z rzeźbą Matki Boskiej Bolesnej. Barokowo-ludowe cechy oraz zaburzone proporcje wskazują na ludowego twórcę zapewne z Łapanowa, skąd rzeźba pochodzi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

dobry, konserwowana 1990 – Maria Lisowska-Dziuba, Stanisław Dziuba

Streszczenie

Przedstawienie św. Jana Ewangelisty stojącego w lekkim kontrapoście, z głową przechyloną na lewy bark; ręce ugięte w łokciach, prawą dłonią podtrzymuje księgę, lewą przyciska do policzka.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Rzeźba Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba-sw-jan-ewangelista

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności