Predella

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
Anioł Arma Christi ornament okuciowy
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/23648
Kategoria
inne dzieła sztuki
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
olej na drewnie; wyciskanie w zaprawie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Predella powstała najpewniej w pierwszej ćwierci XVII wieku, jako część niezachowanego ołtarza. Tematyka dekoracji predelli – aniołowie z arma Christi wskazuje, że dzieło mogło pierwotnie znajdować się w ołtarzu bocznym z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. W „Tece Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej” z 1900 roku opisano predellę znajdującą się jeszcze luzem w zakrystii „na drzewie na złoconym tle 2 anioły klęczące z predelli jakiegoś ołtarza, malowanie cechowe”. W publikacji z 1916 roku dzieło wymienione było już w ołtarzu św. Anny. W 2016 roku predella przeszła pełną konserwację.

Opis

Predella ustawiona na niskim, profilowanym cokole, zamknięta profilowanym gzymsem, z wyodrębnionymi skrajnie dwoma pilastrami oraz tabernakulum po środku. Pilastry wypełnione tłoczonym w zaprawie i złoconym ornamentem okuciowym z kaboszonami i rautami, flankowane uszami w formie łuku półkolistego nadwieszonego z uskokiem. Drzwiczki tabernakulum w formie stojącego prostokąta, ujęte profilowaną ramą, w polu przedstawienie kielicha z hostią w glorii promienistej. W polach pomiędzy pilastrami a tabernakulum malowane przedstawienia aniołów z arma Christi przed parapetem, na złoconym i tłoczonym w zaprawie tle wypełnionym ornamentem roślinnym z elementami rozet, wici roślinnej i lilii heraldycznych. W lewej części półpostać anioła zwróconego w trzech czwartych w prawo, z uniesioną głową skierowaną w przeciwną stronę. W prawej, uniesionej ręce trzyma trzcinę, lewą opuszczoną wskazuje na parapet, gdzie leżą korona cierniowa, łańcuchy i sznur. Anioł ma owalną twarz, o wąskich, migdałowatych oczach skierowanych w górę, wąskim nosie i pełnych, rozchylonych ustach, okoloną rozwianymi, jasnobrązowymi włosami, sięgającymi ramion. Ubrany jest w szarą szatę spodnią z długimi, wąskimi rękawami i zieloną szatę wierzchnią z szerokimi rękawami i czerwonym kołnierzykiem. Skrzydła ma duże, złożone. W prawej części półpostać anioła ukazanego frontalnie z głową skierowaną w prawo. Lewą ugiętą ręką przytrzymuje włócznię, w dłoni trzyma sznur oraz palcem wskazuje na parapet, na którym leży nóż, prawą ręka trzyma sakwę pieniędzy leżącą na parapecie. Twarz ma owalną, o wąskich, migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną falowanymi włosami, sięgającymi ramion. Anioł ubrany jest w biało-szarą szatę spodnią o wąskich rękawach oraz ciemnoróżowy płaszcz skrzyżowany na piersi. Skrzydła duże, złożone.

Zarys problematyki artystycznej

Predella stanowi podstawę retabulum, która ustawiona jest na mensie ołtarza. W gotyckich i wczesnonowożytnych ołtarzach często była ozdobiona rzeźbioną lub malowaną dekoracją. Ornament okuciowy (przypominający płaskie, metalowe okucia) z kaboszonami i rautami (naśladowanie szlifowanych kamieni) występował od drugiej połowy XVI aż do pierwszej ćwierci XVII wieku. Towarzyszyły mu również elementy roślinne. Tłoczona w zaprawie i złocona dekoracja tła odwołuje się do tradycji gotyckiego malarstwa tablicowego. Jakkolwiek występowanie ornamentu okuciowego oraz sposób malowania aniołów pozwala określić czas powstania dzieła na pierwszą ćwierć XVII wieku. W tym właśnie okresie w kościele łapanowskim powstało nowe wyposażenie. Predella zaś pochodzi z jednego z niezachowanych ołtarzy bocznych.
Tematyka jej dekoracji, przedstawiająca anioły z arma Christi, jest pasyjna. Arma Christi są to narzędzia męki Pańskiej, które stanowią symbole cierpienia Chrystusa. Towarzyszą one przedstawieniom pasyjnym, takim jak chociażby Ukrzyżowanie. Dlatego też najpewniej predella pochodzi z ołtarza z takim wizerunkiem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 2016 roku predella przeszła pełną konserwację [na zdjęciu jeszcze przed restauracją]

Streszczenie

Predella powstała najpewniej w pierwszej ćwierci XVII wieku, jako część niezachowanego ołtarza. Przed 1916 rokiem została wtórnie zamontowana do ołtarza św. Anny. Tematyka dekoracji predelli, przedstawiająca anioły z arma Christi, jest pasyjna, dlatego też najpewniej pochodzi z dawnego ołtarza z wizerunkiem Ukrzyżowanego.

Bibliografia

"Teka Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej, t. 1", Kraków 1900
Kopera Feliks, Lepszy Leonard, "Kościoły drewniane Galicyi Zachodniej, cz. 1", Kraków 1916
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Predella", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/predella

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności