Portret biskupa Marcina Szyszkowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
biskup krakowski portret Szyszkowski Marcin
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17749
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1882 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 75 cm
wysokość – 95 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 80 cm
Szerokość bez ramy – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie.

Opis

Biskup zwrócony jest trzy czwarte w lewo, ukazany w półpostaci. Twarz owalna, oczy wąskie, nos długi; broda siwa i ścięta w linii prostej, wąsy ciemniejsze i zawinięte do góry na końcach; włosy siwe z zakolami, zaczesane do tyłu. Biskup ubrany jest w sutannę z czerwonymi guzikami oraz wysoki biały kołnierz. Tło jednolite, oliwkowozielone. W prawym, górnym narożu obrazu owalna tarcza z godłem herbu Ostoja, zwieńczona kapeluszem biskupim, mitrą książęcą i infułą z podłożonymi pod tarczą, skrzyżowanym mieczem i pastorałem oraz syglami po bokach „M[ARTINUS] S[ZYSZKOWSKI] / E[PISCOPUS] C[RACOVIENSIS]” i datami „1617-1630”. Na odwrociu napis: „KOPIA / Z KOŚCIOŁA / X.X. FRANCISZKANÓW / W KRAKOWIE / R(OKU) 1882”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Powierzchnia malarska pociemniała i zabrudzona, uszkodzenia mechaniczne w dolnej partii obrazu, w tym kilkucentymetrowe rozdarcie płótna. Rama zabrudzona, złocenia przetarte.

Streszczenie

Obraz jest kopią portretu biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego z kościoła Franciszkanów w Krakowie, wykonany w 1882 roku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Portret biskupa Marcina Szyszkowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-biskupa-marcina-szyszkowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności