Portal do zakrystii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
detal architektoniczny portal styl neogotycki
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/00832
Kategoria
portal
Ilość
1
Czas powstania
portal i drzwi: XIV/XV wiek; zamek późniejszy (?)
Technika i materiał
kamień kuty, drewno, metal kuty, cięty, nitowany
Wymiary podstawowe
szerokość – 106 cm
wysokość – 227 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Portal prowadzący z prezbiterium do zakrystii bolechowickiej świątyni powstał w czasie budowy najstarszej partii budunku wznoszonej od 1393 roku, najpewniej na przełomie XIV i XV wieku.
Fundartorem był Piotr Wysz z Radolina, biskup krakowski.
Uzupełniające go, oryginalne, drewniane drzwi z okładziną metalową między 1913 a 1960 rokiem usunięto do składziku w nowszej części kościoła. Ponownie umieszczone je na swoim miejscu po konserwacji w 1960 roku.

Opis

Ostrołukowy portal do zakrystii z węgarami do wysokości 35 cm sfazowanymi, wyżej ściętymi, a w górnej połowie bogato profilowany. Wypełniają go drzwi płytowe, prostokątne, zamknięte łukiem ostrym. Drewniane, okute blachą i kratą z metalowych listew, z zamkiem nakładanym od strony zakrystii i parą wrzeciądzów. W środkowych płytach dwa herby: Leszczyc (Bróg) i Niesobia (?).

Zarys problematyki artystycznej

Kształt portalu jest emanacją stylu gotyckiego, w czasie trwania którego wiele otworów, np. okiennych, drzwiowych lub blend, zamkniętych było od góry łukiem ostrym. Górną partię portalu ozdobiono dodatkowo podwójnym profilem gruszkowym. Co wyjątkowo rzadkie, zachowały się również oryginalne, wykonane w podobnym czasie, wypełniające go drzwi. Masywne, drewniane, pokryte blachą i wzmocnione taśmami, typowe dla średniowiecza. Dekorujący je, m.in. herb Leszczyc należał do fundatora pierwszego kościoła w Bolechowicach, biskupa Piotra Wysza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, drzwi były poddane konserwacji w 1960 roku.

Streszczenie

Gotycki, zamknięty od góry łukiem prostym portal wraz z wypełniającymi go oryginalnymi, wykonanymi w tym samym czasie drzwiami został, wraz z pierwszym kościołem, ufundowany przez biskupa Piotra Wysza, którego herb widnieje w centrum.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Łepkowski Józef, "Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa", Kraków 1863 , s. 41-41
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Portal do zakrystii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portal-do-zakrystii-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności