Płyta nagrobna Jana Dmośnickiego (?)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Tagi
kamieniarka nagrobek rzeźba nagrobna
Miejsce przechowywania
kościół, południowa ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/03505
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1570 rok
Technika i materiał
piaskowiec kuty; techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 106 cm
wysokość – 186 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Płyta należy do najstarszych elementów wyposażenia kościoła w Łazanach. Pierwotnie umieszczona była najpewniej w posadzce świątyni, następnie w niewiadomym czasie umieszczono ją w mensie prawego ołtarza bocznego. W 1904 roku płytę wmurowano w południową ścianę nawy obecnego kościoła w Łazanach. W „Liber memorabilium” pod datą 1904 tak zrelacjonowano to wydarzenie: „Wyjęto płytę kamienną z ołtarza Matki Boskiej, kosztem konserwatorium 20 Zł. z Krakowa. Płyta ta jest tu jakiś stary bardzo nagrobek z napisem starogotyckim i wmurowano ten kamień w ścianę boczną przed Ołtarzem Matki Boskiej. Kamień ten był mensą w ołtarzu Matki Boskiej. [...] Wyjmowaniem tego nagrobku i wprawianiem w ścianę zajmowali się P(anowie) Konserwatorzy, P(an) Dydyński z Raciborska i P(an) Tomkowicz z Krakowa”.

Opis

Piaskowcowa płyta nagrobna w formie stojącego prostokąta, ujęta profilowaną, drewnianą ramą. W centrum wyryte dwa herby, większy Ostoja z inskrypcjami „IHS XPS” oraz „MArIA”, poniżej nieco mniejszy herb Radwan oraz data „A(nno) d(omini) MCCCCC sept(ua)g(e)si[mo]”. W otoku płyty znajduje się minuskułowa, gotycka inskrypcja „hic iacet generos(us) d[omi]n[u]s ioh[annes] [...] / [ge]n[er]osi d[omi]ni pauli de dmoscze / de cast[r]o ogrodze[n]icz he[re]dr filiast[er] m[a]gnifici \ d[omi]ni pr[ec]lai de dmoscze cap/tan[ei] lubowhen(si) et podoli/en(si) de cast[r]o ben(n)alth he[re]di”.

Zarys problematyki artystycznej

W „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” omawiana płyta nagrobna datowana jest na 1570 rok i określona jako „późnogotycka”. Bogusław Krasnowolski wiąże ją z dziedzicem wsi od 1462 roku Mikołajem Krezą z Zawady, herbu Przeginia, starostą lwowskim i przemyskim oraz rotmistrzem jazdy, zmarłym w 1506 roku. Artur Karpacz zwraca jednak uwagę na fakt, iż Mikołaj Kreza, z racji pełnionych przez siebie funkcji działał głównie poza ziemią krakowską. Ponadto dzięki nabyciu kopalni ołowiu w Olkuszu w 1491 roku przeniósł swoje gniazdo rodowe do Bobolic (obecnie województwo śląskie). Przemysław Mrozowski w opracowaniu „Polskie nagrobki gotyckie” określa dzieło jako nagrobek Jana Dmośnickiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, przetarcia, płyta nieznacznie przycięta z prawej strony (brak części inskrypcji).

Streszczenie

Późnogotycka płyta nagrobna z herbami Przeginia i Radwan należy do najstarszych elementów wyposażenia kościoła w Łazanach. Pierwotnie umieszczona była najpewniej w posadzce świątyni, następnie w niewiadomym czasie umieszczono ją w mensie prawego ołtarza bocznego. W 1904 roku płytę wmurowano w południową ścianę kościoła. Badacze czasem łączą ją z osobą Mikołaja Krezy z Zawady, który od 1462 roku był dziedzicem Łazan. Przemysław Mrozowski w opracowaniu „Polskie nagrobki gotyckie” określa dzieło jako nagrobek Jana Dmośnickiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Krasnowolski Bogusław, "Parafia i kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach", Kraków 2013
Mrozowski Przemysław, "Polskie nagrobki gotyckie", Warszawa 1994

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Płyta nagrobna Jana Dmośnickiego (?)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/plyta-nagrobna-jana-dmosnickiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności