Para aniołów

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Marka
Tagi
rzeźba barokowa rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku sztuka barokowa sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej
Identyfikator
DZIELO/24953
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno rzeźbione, złocone i polichromowane
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Barokowe figury aniołów postały w XVIII wieku (?). Ołtarz, na którym są ustawione wykonano w połowie XVII wieku i podobnie jak cała kaplica boczna nosi wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej. Wezwanie kaplicy zostało zmienione w połowie XIX wieku, wcześniej była ona poświęcona św. Zofii, a opiekowało się nią działające przy kościele bractwo jej imienia.

Opis

Para pełnoplastycznych figur ustawionych na niewielkich, prostopadłościennych postumentach. Postaci przedstawione w pozycji stojącej, w kontrapoście. Aniołowie ukazani jako ciemnowłosi młodzieńcy o owalnych twarzach ubrani w złote szaty tworzące dynamicznie wyginające się fałdy. Torsy odsłonięte, stopy bose. Anioł z lewej strony ołtarza unosi prawą rękę do góry w geście oratorskim, lewą ugiętą w łokciu wyciąga przed siebie. Lewa noga ugięta w kolanie. Anioł z prawej strony obie ręce ugięte w łokciach wyciąga w prawo. Szaty i skrzydła złocone, karnacje aniołów polichromowane.

Zarys problematyki artystycznej

Para barokowych rzeźb powstałych zapewne w XVIII wieku przedstawiających anioły ustawione na ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej w kaplicy pod tym samym wezwaniem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Para barokowych rzeźb powstałych zapewne w XVIII wieku przedstawiających anioły ustawione na ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej w kaplicy pod tym samym wezwaniem.

Bibliografia

"Studia z dziejów kościoła św. Marka w Krakowie", Kraków 2001

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Para aniołów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/para-aniolow-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności