Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Morawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Identyfikator
DZIELO/25188
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i snycerskie, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz był wzmiankowany w aktach wizytacji z 1783 roku oraz w inwentarzu kościoła z 1831 roku. Zaznaczono wówczas, że po bokach stały figury aniołów z młotkiem i gąbką w rękach oraz, że miał kolumny pomalowane na czarno i złocone.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Na zdwojonych cokołach usytuowanych ukośnie względem osi po trzy kompozytowe kolumny opinające filary o gładkich trzonach podtrzymujących wyłamujące się nad nimi belkowanie z ćwierćkolistymi naczółkami. Na nich siedzące anioły z narzędzami męki Pańskiej. Pośrodku wnęka zamknięta półkoliście i wchodząca w partię belkowania z figurą Ukrzyżowanego. Nad wnęką dwa nagie putta trzymają kartusz z napisem: "DZIEŁO / NIE MAJĄC PRZYKŁADU / ŁASKA NIE ZASŁUŻONA / DAR NIE OCENIONY / MIŁOŚĆ BEZ GRANIC". Zwieńczenie ujęte spływami wolutowymi, mocno zwężające się ku górze, zakończone gzymsem w formie łuku nadwieszonego. W polu owalny prześwit z glorią promienistą w chmurach z figurą Boga Ojca, puttami siedzącymi na gzymsie i główkami aniołów wśród chmur. Po bokach ołtarza dwie bramki z cokołami ujętymi spływami wolutowymi, na których figury św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Dekoracja ornamentalna w postaci rozłożystych liści na cokołach oraz liściastych, ażurowych uszy ujmujących nastawę.

Zarys problematyki artystycznej

Architektoniczna nastawa ołtarza jest dziełem o wysokich walorach artystycznych. Najbliższe jej są nastawy w kościele Kanoników laterańskich w Mstowie i w kościele w Świętej Annie koło Przyrowa, które wykonał Ludwik Ladislaw. Ten opawski snycerz, rozpoczynający swoją karierę w kościele Misjonarzy na Skałce i jako wykonawca partii rzeźbiarskiej ołtarza głównego w kolegiaciem w Sandomierzu mógł być twórcą ołtarza w Morawicy. Czy był jego projektantem, tego ustalić się nie udało.

Streszczenie

Architektoniczna nastawa ołtarza jest dziełem o wysokich walorach artystycznych. Najbliższe jej są nastawy w kościele Kanoników laterańskich w Mstowie i w kościele w Świętej Annie koło Przyrowa, które wykonał Ludwik Ladislaw. Ten opawski snycerz, rozpoczynający swoją karierę w kościele Misjonarzy na Skałce i jako wykonawca partii rzeźbiarskiej ołtarza głównego w kolegiacie w Sandomierzu mógł być twórcą ołtarza w Morawicy. Czy był jego projektantem, tego ustalić się nie udało.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Protokuł Wizyty Generalney z Dekanatow Skalskiego i Nowogurskiego
Archiwum Parafialne w Morawicy, Inwentarz kościoła parafialnego w Morawicy od roku 1831, s. 4v5r.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-73

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności