Ołtarz boczny św. Józefa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
Kościół, nawa główna, po południowej stronie arkady tęczy
Identyfikator
DZIELO/06285
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
Ok. 1877 r.
Technika i materiał
Drewno; rzeźbienie, złocenie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz Św. Józefa po prawej stronie przy tęczy opisany w wizytacji z r. 1728 oraz w inwentarzu z 1841 r. Odnowiony w latach 70-tych XIX w. za 230 złp. z fundacji Józefa Badeniego dziedzica Wadowa. Pominięty przez J. Lepiarczyka w Katalogu zabytków sztuki w Polsce jako dziewiętnastowieczny.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna, ze zwieńczeniem, flankowana kolumnami o kompozytowych kapitelach. Kolumny, umieszczone na prostokątnych postumentach, wspierają występujące nad podporami uproszczone belkowanie i gzyms. Pośrodku prostokątna nisza na obraz. Zwieńczenie flankowane spływami wolutowymi, z wazonami, zamknięte falistym, wklęsło-wypukłym gzymsem. Pośrodku ośmioboczna profilowana nisza na obraz. Po bokach zwieńczenia, w osiach kolumn, na postumentach rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława. Ołtarz zwieńczony rzeźbą św. Jakuba Starszego. Na fryzie i narożach zwieńczenia ornamenty roślinne. Mensa prostopadłościenna; antenpedium w profilowanej ramie, ozdobione ukośną kratką, z Gorejącym Sercem oplecionym cierniem pośrodku oraz rozetą wśród stylizowanych liści w narożach. Na ściankach bocznych po jednej prostokątnej płycinie. W polu środkowym nastawy obraz z przedstawieniem św. Józefa, w polu zwieńczenia obraz z przedstawieniem śś. Piotra i Pawła. Struktura ołtarza malowana na czarno; kolumny, detale architektoniczne i motywy ornamentalne złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Retabulum utrzymane w duchu baroku, uważane za wykonane w XIX w. z wykorzystaniem starszego obrazu ołtarzowego i dwóch barokowych rzeźb (XVIII w.).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry. Gruntownie odnowiony w l. 70-tych XIX w. Konserwowany w l. 1924-1933; odnowiony w 1962 pod kierunkiem M. Makarewicza i J. Dutkiewicza; konserwowany w 2005 K. Kozieł.

Streszczenie

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna, ze zwieńczeniem. W polu środkowym nastawy obraz z przedstawieniem św. Józefa w całej postaci, z Dzieciątkiem Jezus na rękach. W zwieńczeniu pośrodku ośmioboczny obraz z przedstawieniem śś. Piotra i Pawła, po bokach i u góry na osi rzeźby: św. Wojciech, św. Stanisław, św. Jakub Starszy.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ołtarz boczny św. Józefa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-jozefa-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności