Ołtarz został wykonany w 1773 roku.
Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, ustawiony na dwustopniowej podstawie. Antependium w formie leżącego prostokąta ujętego ramą dekorowaną akantem; w polu owalny medalion w wieńcu z monogramem maryjnym, wkomponowany w gęste wici suchego akantu.
Tabernakulum w formie drewnianej skrzynki na cokole o wklęsło-wypukłym licu, ujęte dwoma parami pilastrów o trzonach utworzonych z podwójnych spływów wolutowych; dźwigających pełne belkowanie opasujące ściankę frontową, wyłamane na osi podpór. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym z krzyżem w polu, na którego przecięciu ramion medalion z monogramem imienia Jezus w glorii. Tron wystawienia w postaci podestu wspartego na pięciu kabłąkach. Struktura w całości srebrzona, podpory i profile złocone.
Nastawa osadzona na zdwojonym cokole, górny lekko wybrzuszony. Część środkowa ujęta parą pilastrów o kanelowanych trzonach i kapitelach kompozytowych zwróconych do wewnątrz lica ołtarza oraz trzema parami analogicznych pilastrów ustawionych pod kątem na zewnątrz przed którymi stoją dwie pary kolumn o kapitelach kompozytowych. Podpory dźwigają pełne belkowanie, przerwane belkowanie o lekko wybrzuszonym fryzie i wklęsłej linii gzymsu. Zwieńczenie ujęte parą spływów wolutowych i zamknięte fragmentem gzymsu w postaci łuku wklęsło-wypukłego. Całość flankuje przerwany, ustawiony skośnie, falisty przyczółek. Pole przerwanego belkowania wypełnia schweifwerk przechodzący w wić roślinną z motywami rozet oraz parą puttów podtrzymujących koronę. Spływy wolutowe zwieńczenia zdobią kampanule, oraz para wazonów, gzyms wieńczący zaś trzy konchy. Na przerwanym przyczółku para figur klęczących aniołów. Pole części środkowej retabulum w formie głębokiej niszy w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym łukiem nadwieszonym z uskokami, ujętej profilowaną ramą, we wnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Myślenickiej. W zwieńczeniu obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach, podstawie i narożach zamknięty łukiem wklęsło-wypukłym, ujęty profilowaną ramą, z wizerunkiem św. Tekli.
Struktura w całości marmoryzowana w kolorze zielono-granatowym; kolumny, ornamentyka i profile złocone i srebrzone.
Dobry.
Paulina Chełmecka, "Ołtarz boczny Matki Boskiej Myślenickiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-matki-boskiej-myslenickiej