Dzieje zabytku nie są znane. W inwentarzu z 1891 roku wymieniono w tym miejscu ołtarz w stylu neogotyckim wykonany z dębu, w kolorze naturalnym. Był w nim umieszczony obraz z przedstawieniem św. Franciszka.
Ołtarz architektoniczny, przyścienny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Nastawa umieszczona jest na skrzyniowej mensie z kamiennym blatem. Antepedium ozdabia okrągła płycina z otaczającym monogram IHS czteroliściem wpisanym w koło, flankowana przez dwie kwadratowe płyciny, których wewnętrzne krawędzie są wklęsłe. Boczne ścianki mensy ozdobione są prostokątną płyciną. Nastawa flankowana ustawionymi na wysuniętych partiach cokołu kolumnami dźwigającymi pełne belkowanie wyłamane na ich osiach i podtrzymujące fragmenty urwanego przyczółka. Cokół jest dekorowany prostokątnymi płycinami, na osiach zewnętrznych dodatkowo wypełnionymi ornamentem małżowinowym i rocaille’owym. W polu centralnym nisza zamknięta od góry łukiem spłaszczonym, w której znajduje się wizerunek św. Józefa z małym Jezusem. Poniżej niszy trzy płyciny z symetryczną dekoracją rocaille’ową, powyżej wstęga z napisem „BÓG UWIELBIONY I BŁ[OGOSŁAWIONY]” ujęta liśćmi. Kondygnacja jest z prawej strony ujęta uszakiem skomponowanym z ażurowej wici akantowej. Pole zwieńczenia wypełnia rama w kształcie stojącego owalu z wizerunkiem św. Stanisława Kostki, otoczona ornamentem inspirowanym małżowinowym. Powyżej muszla palmetowa, a na urwanych fragmentach przyczółka posadowiono anioły.
Struktura polichromowana na kremowo ze złoconą i srebrzoną ornamentyką oraz detalami architektonicznymi.
Ołtarz boczny kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie nosi cechy dojrzałego oraz klasycyzującego baroku, tworząc konstrukcję o cechach neobarokowych. Struktura opiera się na wzorach wykształconych w sztuce nowożytnej. Nastawa jest posadowiona na wysokim cokole, z polem głównym flankowanym podporami, z obrazem w pierwszej kondygnacji oraz w zwieńczeniu. Uzupełniają ją dekoracje inspirowane ornamentami opartymi na popularnym w XVII wieku wątku małżowinowo-chrząstkowym oraz rokokowym rocaille’u. Spokojna struktura oraz głowice kolumn dekorowane palmetami są ukłonem w stronę sztuki klasycyzującej. Ołtarz jest dziełem neobarokowym, łączącym w sobie w kreatywny sposób elementy różnych faz baroku uzupełnionym o typowe dla nich ornamenty, co czyni go dziełem końca XIX lub początku XX wieku.
Został wykonany równolegle ze stojącym po przeciwnej stronie ołtarzem z rzeźbionym przedstawieniem Ukrzyżowania.
Dobry, po konserwacji.
Ołtarz boczny kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie został wykonany w końcu XIX lub na początku XX wieku i jest dziełem neobarokowym. W jego polu głównym umieszczono wizerunek św. Józefa.
Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny lewy św. Józefa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-lewy-sw-jozefa-1