Obraz Św. Józef z Dzieciątkiem

Kraków-Nowa Huta
Wawrzeńczyce
Św. Grzegorza Wielkiego
malarstwo barokowe malarstwo baroku malarstwo XVIII wieku późny barok sztuka XVIII wieku
Kościół, ołtarz św. Józefa
XVIII wiek
Technika olejna, płótno
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz o kształcie prostokąta stojącego, malowany olejno na płótnie, W części centralnej św. Józef trzymający Jezusa. Józef ukazany w kontrapoście, w trzech czwartych, ze spuszczoną, lekko zwróconą w prawo głową, ze wzrokiem skierowanym w stronę Jezusa, którego trzyma obiema rękami. Święty przedstawiony jako dojrzały mężczyzna. Twarz z wysokim czołem, ze zmarszczkami, okolona siwymi włosami i zarostem. Józef ubrany w bogate szaty: błękitną, mocno pofałdowaną w dolnej części suknię i długi, brązowy, rozwiany, mocno fałdowany płaszcz, okrywający plecy, prawe ramię, ręce i częściowo nogi. Nagie Dzieciątko przedstawione w trzech czwartych, w pozycji leżącej, z tułowiem uniesionym ku górze, podniesionymi rękami, lekko rozłożonymi nóżkami i twarzą skierowaną w stronę Józefa. Ciało umięśnione. Twarz okrągła, pucołowata, okolona krótkimi, kręconymi, blond włosami. Delikatne rysy twarzy. Oczy duże, otwarte, mały nos, usta czerwone, róż na policzkach. Jezus spoczywa na bogatej, mocno sfałdowanej, białej chuście, ze złotym paskiem. Wokół anioły na chmurach. Po lewej stronie klęczący anioł o umięśnionym ciele, ze złożonymi rękoma i głową pochyloną w prawo. Twarz o delikatnych rysach okolona krótkimi włosami. Anioł ubrany w czerwoną, rozwianą szatę, mocno sfałdowaną, przerzuconą przez lewe ramią. Zza skrzydła widoczna twarz kolejnego anioła o szkicowo zaznaczonych rysach. Spośród chmur, na których usytuowano siedem aniołków, wyłania się otwarte niebo, będące częściowo tłem dla Józefa i Jezusa oraz frontalnie przedstawionej, lecącej Gołębicy Ducha Świętego. W tle daleki pejzaż z górami. Na pierwszym planie, obok prawej stopy Józefa tarcza z herbem Leliwa pod koroną i z klejnotem.

Obraz nieokreślonego malarza małopolskiego, namalowany zapewne według wzoru graficznego.

Dobry. Odnawiany i konserwowany wraz z nastawą ołtarza.

Obraz namalowany olejno na płótnie, z całopostaciowym przedstawieniem św. Józefa trzymającego na rękach nagiego Jezusa.

Andrzej Włodarek, "Obraz Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/obraz-sw-jozef-z-dzieciatkiem