Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny południowy
Identyfikator
DZIELO/00952
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
Małopolska
Wymiary podstawowe
wysokość – 125 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę nieznanego świętego umieszczono w nastawie ołtarzowej z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Po drugiej stronie ołtarza jest ustawiona rzeźba drugiego, również nieznanego świętego. Obie pochodzą z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego. W polu głównym ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Ecce Homo, a w zwieńczeniu Narodziny Marii.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na cokole. Figura ukazana frontalnie, w kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie, z uniesioną, skierowaną w lewo głową; lewa ręka wyciągnięta w bok, a prawa podtrzymuje na boku zamkniętą księgę. Twarz szczupła, pociągła, z wysokim czołem, o podkreślonych liniach łuków brwiowych, nosa i kości policzkowych, oczy głęboko osadzone, zwrócone ku górze, usta pełne, rozchylone; okolona krótką i kręconą brodą. Włosy rzeźbione w pojedyncze pukle, usytuowane po bokach i z tyłu głowy. Święty ubrany jest w suknię o wąskich rękawach, z wywiniętym brzegiem, ściśle przylegającą do ciała; tkanina drapowana jest w pojedyncze fałdki, u spodu w grube, głęboko rzeźbione. Na prawe ramię święty ma narzucony płaszcz, opasujący postać, zawieszony na lewym biodrze; tkanina jest ekspresyjnie drapowana, poruszona. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety w dotychczasowych badaniach nad wyposażeniem kościoła w Brodach nie ustalono autorów dekoracji rzeźbiarskiej ołtarzy bocznych. Również rozpoznanie ikonograficzne jest utrudnione, ze względu na brak cech charakterystycznych i rozpoznawalnych atrybutów. Być może rzeźba przedstawia świętego apostoła (księga w dłoni). Figurę cechuje delikatnie poruszony, choć stateczny układ ciała. Ekspresja dzieła wyrażona jest natomiast w partii szat o obfitych draperiach. Sposób rzeźbienia może wskazywać na trzecią ćwierć XVIII wieku.

Streszczenie

Rzeźba nieznanego świętego powstała prawdopodobnie w trzeciej ćwierci XVIII wieku, jako dekoracja rzeźbiarska ołtarza bocznego. Święty trzyma w dłoniach księgę, co może wskazywać, że figura przedstawia np. świętego apostoła.

Jak cytować?

Maria Działo, "Nieznany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności