Matka Boska z Dzieciątkiem

drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Rzeźba sprawiona do gotyckiego kościoła.

Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna, drążona od tyłu, ustawiona na konsoli. Maria stoi w lekkim kontrapoście, ciężar ciała opierając na lewej nodze, prawą lekko uginając w kolanie. Lewą ręką podtrzymuje siedzące na jej ramieniu Dzieciątko, w prawej ugiętej w łokciu i wysuniętej lekko do przodu trzyma błyskawicę. Twarz pociągła, z długim, prostym, wąskim nosem, oczami o migdałowym wykroju, regularnymi łukami brwiowymi oraz wąskimi ustami, okolona długimi, ciemnobrązowymi włosami, z przedziałkiem pośrodku głowy, opadającymi na ramiona dwoma skręcającymi się w pukle pasmami. Maria ubrana w długą, czerwoną suknię z wąskimi rękawami oraz złoty płaszcz spięty na piersi, przerzucony z przodu przez lewe ramię, układający się pośrodku w trzy płytkie misowe fałdy, po bokach formujący się w dwa festony. Dzieciątko siedzi wyprostowane w ramionach Matki, zwrócone przodem do widza, w prawej rączce trzymając krzyż, w lewej jabłko królewskie. Głowa pochylona lekko na lewe ramię; okrągła twarz z małym, zadartym nosem, wąskimi ustami, niewielkimi oczami i regularnymi łukami brwiowymi, okolona krótkimi ciemnobrązowymi włosami. Jezus ubrany w długą białą szatę układającą się w proste, bardzo płytkie fałdy. Na głowach nowsze korony otwarte.

Rzeźba gotycka z około 1430 roku.

Dobry.

Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, przyścienna, z tyłu wydrążona, polichromowana i złocona, przedstawiająca w całej postaci stojącą Matkę Boską z Dzieciątkiem. Dzieło nieokreślonego snycerza krakowskiego z około 1430 roku

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016