Matka Boska Różańcowa ze św. Dominikiem

olej na drewnie
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XX wieku. W „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” z 1953 roku w tym ołtarzu wymieniony był inny obraz, można z tego wnioskować, że dzieło to zamontowano w ołtarzu wtórnie, po tym roku.

Obraz w formie stojącego prostokąta przedstawia wręczenie różańca przez Matkę Boską św. Dominikowi. W centrum obrazu siedząca Matka Boska unosząca się na obłoku z różami, zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową. Lewą ręką trzyma Dzieciątko, prawą, wyciągniętą podaje różaniec. Twarz ma owalną, z oczami zwróconymi w dół, o prostym nosie i pełnych ustach, okoloną długimi włosami opadającymi na ramiona i plecy. Ubrana jest w różową suknię z lamówką oraz niebieski płaszcz z zieloną podszewką zarzucony na ramiona i nogi. Na głowie ma koronę otwartą. Dzieciątko siedzi na lewym kolanie Matki, zwrócone jest frontalnie, lewą dłonią błogosławi, prawą podaje różaniec świętemu. Twarz ma kwadratową, o pełnych policzkach, okoloną jasnymi, krótkimi włosami. W partii bioder przewiązane jest białą tkaniną. W prawym dolnym rogu obrazu św. Dominik ukazany od tyłu, w trzech czwartych, w pozycji klęczącej, z uniesioną głową. W prawej, uniesionej dłoni podtrzymuje różaniec, lewą wyciąga w bok. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi do góry, na głowie ma tonsurę. Ubrany jest w biały habit ze szkaplerzem oraz czarny płaszcz z kapturem. Postacie ukazane są na tle górzystego pejzażu, z żółtym tłem w górnej części obrazu rozświetlonym glorią wokół Marii i Dzieciątka.

Obraz przedstawia tradycyjną ikonografię Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem. Formuła przedstawienia z dwustrefową kompozycją, gdzie zazwyczaj Matka Boska podaje różaniec Dominikowi, wykształciła się w XVII wieku i stała się niezwykle popularna w sztuce polskiej. Omawiany obraz przedstawia wariant, w którym Matka Boska siedzi na tronie wśród obłoków. Istnieje również drugi typ tego przedstawienia ukazujący Marię w pozycji stojącej, jako Niewiastę Apokaliptyczną. Postać św. Dominika jest niezwykle silnie związana z kultem różańca. Według legendy ukazała mu się Matka Boska, która wręczyła świętemu różaniec i zachęciła do odmawiania jego tajemnic, dlatego też Dominik uznawany jest za pierwszego propagatora modlitwy różańcowej.

Przetarcia i zabrudzenia warstwy malarskiej.

Obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XX wieku. Postać św. Dominika jest niezwykle silnie związana z kultem różańca. Według legendy Matka Boska wręczyła mu różaniec i zachęciła do odmawiania jego tajemnic.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Moisan-Jablonski Christine, Szafraniec Beata, "Maryja. Orędowniczka wiernych", Warszawa 1987

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Matka Boska Różańcowa ze św. Dominikiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-ze-sw-dominikiem