Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz z kształcie stojącego prostokąta jest jedną z 14 stacji drogi krzyżowej. Przedstawia scenę skazania Jezusa na śmierć przez Piłata. Większość kompozycji zajmuje grupa postaci. W centrum widoczny Jezus stojący naprzeciw siedzącego na kamiennym, rzeźbionym tronie Rzymianina. Jezus patrzy na Piłata, złożonymi przed sobą rękami przytrzymuje poły płaszcza. Ma owalną twarz o spokojnym wyrazie, długie, jasne, falowane włosy i brodę; nad głową nimb. Jest ubrany w czerwoną suknię i wspomniany, narzucony na ramiona niebieski płaszcz. Przed nim, na tronie postawionym na dwóch stopniach siedzi Piłat, który myje ręce w wypełnionej wodą misie podawanej mu przez chłopca. Namiestnik, ukazany z profilu, patrzy na Jezusa, ma krótkie, ciemne włosy, jest ubrany w czerwoną suknię i biały płaszcz spięty złotą fibulą na prawym barku; płaszcz drobnymi fałdami okrywa lewą rękę i nogi. Chłopiec zwrócony w trzech czwartych tyłem do widza, jest ubrany w zieloną tunikę odsłaniającą prawe ramię. Za Jezusem stoi trzech, starych mężczyzn, o złych wyrazach twarzy ubranych w orientalne stroje; za nimi w tle widoczny tłum ludzi. Za Piłatem widoczni są dwaj mężczyźni w białych togach. Scena rozgrywa się na otwartej przestrzeni, przed ukazanym we fragmencie z lewej strony budynkiem. Obraz oprawiony w drewnianą ramę zdobioną u góry i u dołu rzeźbionymi dekoracjami o profilu wklęsło-wypukłym. W zwieńczeniu górnej części ramy, poniżej wolut, umieszczono numer stacji i zwieńczono ją krzyżykiem, w dolną wpisano nazwę stacji „JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY”. Profile ramy są złocone, napisy czarne.
Dobry.
Obraz z przedstawieniem momentu skazania Jezusa na śmierć jest jedną ze stacji drogi krzyżowej przechowywanej w świątnickim kościele. Powstał w XIX lub XX wieku.
Agata Felczyńska , "Jezus na śmierć skazany", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/jezus-na-smierc-skazany