Epitafium Wawrzyńca Domańskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Identyfikator
DZIELO/23701
Kategoria
płyta nagrobna
Czas powstania
po 1860 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki kuty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 68 cm
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Opis

Epitafium w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem w ośli grzbiet z krzyżem, wsparte na konsoli wpisanej w formę trójkąta zwróconego ku dołowi, o bokach profilowanych, lekko wklęsłych, z tarczą herbową. W część środkową wpisany maswerk powielający formę zwieńczenia, w polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Wawrzyniec Domański / Med(ycyny) i Chir(urgii) Doktor, Profesor / Uniwersytetu Jagiellońskiego / w 54. r(oku) życia swego zmarł d(nia) 3. / Grudnia 1860. roku. _ W żalu / pogrążona żona dobremu mężowi / i ojcu wraz z dwoma synami / Stanisławem i Janem / Kantym tę pamiątkę położyła / polecając duszę jego pobożnym / westch = nieniom.”

Zarys problematyki artystycznej

Forma dzieła o cechach neogotyckich nawiązuje do wykonanego z kamienia epitafium Juliana Czermińskiego, zmarłego w 1830 roku znajdującego się w tym samym kościele.

Streszczenie

Epitafium Wawrzyńca Domańskiego, zmarłego w 1860 roku, utrzymane w formach neogotyckich nawiązuje do innego tego rodzaju dzieła upamiętniającego Juliana Czermińskiego w tym samym kościele.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Wawrzyńca Domańskiego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-wawrzynca-domanskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności