Epitafium księdza Franciszka Ksawerego Würfela

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zawoja
Miejscowość
Zawoja
Miejsce przechowywania
południowa ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/09821
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1860 roku
Technika i materiał
granit, techniki kamieniarskie, złocenie; drewno, techniki stolarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 109 cm
wysokość – 109 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 84 cm
Szerokość bez ramy – 84 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium poświęcone pamięci księdza Franciszka Ksawerego Würfela zostało wystawione przez parafian zawojskich zapewne około 1860 roku.

Opis

Płyta kamienna w formie kwadratu, ujęta drewnianą, profilowaną ramą. W polu złocona inskrypcja „KSIĄDZ FRANCISZEK KSAWERY / WÜRFEL / IIgi Proboszcz w Zawoi, / urodzony w Choliborzu w Czechach. / Pracował w tutejszej Parafii nietylko dla upięk/szenia Świątyni Pańskiej, ale i dla poświęcenia / i zbawienia dusz ludzkich Sobie powierzonych, / niezmordowaną gorliwością od 12 sierpn(ia) 1856 / do 10 października 1860 roku. / Zakończył życie w 49 roku wieku Swego, / a w 22 roku kapłaństwa. / Cześć Jego pamięci! Pokój Jego duszy! / W dowód miłości! / wdzięczni pa/rafianie wsi Zawoi i Skawicy.” Nad inskrypcją ryty krzyż łaciński.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Franciszek Ksawery Würfel był drugim z kolei proboszczem parafii w Zawoi, urzędował w latach 1856-1860. Urodził się w 1811 roku w Chocieborzu (Chotěboř) w Czechach, a zmarł w 1860 w Zawoi. Dzięki jego staraniom odnowiono ołtarze w kościele parafialnym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki mechaniczne i przetarcia drewnianej ramy, przetarcia złoceń inskrypcji.

Streszczenie

Epitafium poświęcone pamięci księdza Franciszka Ksawerego Würfela zostało wystawione przez parafian zawojskich zapewne około 1860 roku. Był on drugim z kolei proboszczem parafii w Zawoi, urzędował w latach 1856-1860.

Bibliografia

Siwek Andrzej, "Kościół pod wezwaniem św. Klemensa w Zawoi", Kraków-Zawoja 2002

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Zawoi, Spis XX. Proboszczów i XX. Wikarych, bs.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium księdza Franciszka Ksawerego Würfela", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-ksawerego-wurfela

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności