Epitafium Józefa i Marianny Katarzyńskich

wielicki
Najświętszej Panny Marii i Dziesięciu Tysięcy Męczenników
epitafium
zewnętrzna, północna ściana nawy kościoła
płyta nagrobna
21 luty 1811 roku
wapień dębnicki, techniki kamieniarskie
szerokość – 90 cm
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Epitafium Józefa i Marianny Katarzyńskich zostało wystawione przez ich syna Franciszka 21 lutego 1811.

Płyta o formie leżącego prostokąta. W polu inskrypcja „D(eo) O(ptimo) M(aximo / Józefowi Katarzyńskiemu i Maryannie Małżonce Jego / Obywatelom Niepołomskim / tu pogrzebionym / Rodzicom dobroczynnym i dobrym / Syn wdzięczny Franciszek Katarzyński / ostatni dowód miłości / na tym głazie rysuie / dnia 21 Lutego 1811 Roku / za których Duszę o westchnienie do Boga żebrzą.”

Uszkodzenia mechaniczne wzdłuż krawędzi i na powierzchni płyty; przetarcia i uszkodzenia inskrypcji.

Paulina Kluz, "Epitafium Józefa i Marianny Katarzyńskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-i-marianny-katarzynskich