Kropielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
kruchta zachodnia, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/06168
Kategoria
kropielnica
Ilość
1
Czas powstania
początek XX wieku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; brąz odlewany
Wymiary podstawowe
szerokość – 20 cm
wysokość – 12,5 cm
Inne wymiary – zaplecek: wys.: 41,5 cm, szer: 40 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Domena Publiczna

Opis

Czara półkolista, gładka, zakończona szerokim profilowanym kołnierzem ujętym od dołu wklęsłą opaską. Zaplecek w kształcie prostokąta zakończonego u góry łukiem odcinkowym, z prostokątną płyciną ujętą ramą w kształcie listwy, u góry otwartą, po bokach ozdobioną wolutowymi spływami. W polu płyciny aplikowany metalowy medalion jubileuszowy z krzyżem, na którym napisy: „IHS” na skrzyżowaniu ramion, „2000” w rozszerzeniu górnej belki, „1000” w rozszerzeniu dolnej belki. W polach pomiędzy ramionami krzyża przedstawienia: u góry (od lewej) św. Jadwiga królowa i św. Stanisław, u dołu (od lewej) herb biskupi kardynała Franciszka Macharskiego i herb papieski Jana Pawła II. Na otoku napisy: na górnym łuku „JUBILEUSZ CHRZEŚCIJAŃSTWA” na dolnym łuku „MILLENNIUM BISKUPSTWA KRAKOWSKIEGO”.

Zarys problematyki artystycznej

Kropielnica jest typowym wyrobem kamieniarzy z Dębnika koło Krzeszowic, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował jeden z najprężniejszych ośrodków kamieniarskich w Polsce.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; widoczne spękania marmuru zaplecka.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Streszczenie

Kropielnica w kościele w Rudawie jest typowym wyrobem kamieniarzy z Dębnika koło Krakowa.

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności