Czara półkolista, gładka, zakończona szerokim profilowanym kołnierzem ujętym od dołu wklęsłą opaską. Zaplecek w kształcie prostokąta zakończonego u góry łukiem odcinkowym, z prostokątną płyciną ujętą ramą w kształcie listwy, u góry otwartą, po bokach ozdobioną wolutowymi spływami. W polu płyciny aplikowany metalowy medalion jubileuszowy z krzyżem, na którym napisy: „IHS” na skrzyżowaniu ramion, „2000” w rozszerzeniu górnej belki, „1000” w rozszerzeniu dolnej belki. W polach pomiędzy ramionami krzyża przedstawienia: u góry (od lewej) św. Jadwiga królowa i św. Stanisław, u dołu (od lewej) herb biskupi kardynała Franciszka Macharskiego i herb papieski Jana Pawła II. Na otoku napisy: na górnym łuku „JUBILEUSZ CHRZEŚCIJAŃSTWA” na dolnym łuku „MILLENNIUM BISKUPSTWA KRAKOWSKIEGO”.
Kropielnica jest typowym wyrobem kamieniarzy z Dębnika koło Krzeszowic, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował jeden z najprężniejszych ośrodków kamieniarskich w Polsce.
Dobry; widoczne spękania marmuru zaplecka.
Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.
Kropielnica w kościele w Rudawie jest typowym wyrobem kamieniarzy z Dębnika koło Krakowa.
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-12