Witraż

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Kamień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
malarstwo monumentalne malarstwo XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
okna prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/02088
Kategoria
witraż
Ilość
2
Czas powstania
1946 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
szkło barwione w masie; techniki szklarskie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Okna w kamieńskiej świątyni do 1943 roku były zaszklone zwykłym, białym szkłem. W latach 1943-1944 trwały prace nad sprawieniem witraży. Wykonano je w pracowni Tadeusza Wilkosza w Krakowie według projektu Ludwika Konarzewskiego. Ich program treściowy odnosił się do modlitwy „Ojcze Nasz”. Dwa pierwsze, do których zachowały się kartony z projektami, ilustrowały wezwanie „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje” oraz „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, przyjdź królestwo Twoje”. Poświęcono je 13 września 1943. Ostatnie zostały poświęcone 4 czerwca 1944, tuż przez wizytacją arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy. Na program składało się sześć kompozycji, po trzy na ścianie południowej i trzy na ścianie północnej nawy. Witraże te zostały doszczętnie zniszczone w wyniku bombardowania Kamienia 13 września 1944. W sprawozdaniu sporządzonym przez Henryka Kramkowskiego, który przewodniczył komisji badającej to tragiczne wydarzenie tak opisano szkody wyrządzone w wyniku bombardowania: „Pokrycie dachu dachówką karpiówką kościoła i wieży zostało zupełnie zrzucone i zniszczone. Łaty pod dachówką w 20% połamane. Okna o konstrukcji żelaznej prezbiterium i nawy głównej pogięte, wtłoczone do środka i zniszczone. Witraże z okien wyrzucone i całkowicie potłuczone (...)”. Prace nad odnowieniem kościoła i jego wyposażenia rozpoczęto w maju 1945 roku. W 1946 roku, ponownie w pracowni Tadeusza Wilkosza, zamówiono dwa nowe witraże do prezbiterium. Były to obecnie istniejące kompozycje geometryczne z barwionego szkła. Witraże zamówiono w październiku 1946 roku, poświęcenia dokonano 18 maja 1947. Pozostałe okna w świątyni zaszklono w trzech etapach: w 1956 roku zakupiono kolejne dwa witraże, a w 1960 roku jeden. Pozostałe trzy kompozycje zostały wykonane w latach 1968-1969 w Krakowie (niestety nie wiadomo w jakiej pracowni).

Opis

Okno w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście. Prosta kompozycja geometryczna w postaci ukośnej kratki utworzonej z naprzemiennie ułożonych białych i żółtych rombów. Całość ujęta geometryczną bordiurą w kolorach zielony, pomarańczowym oraz odcieniach czerwieni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Proste geometryczne kompozycje z barwionego szkła wykonane w 1946 roku w pracowni Tadeusza Wilkosza w Krakowie. Witraże poświęcono 18 maja 1947.

Bibliografia

Łatak Kazimierz, "Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu", Kraków 2010

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Witraż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/witraz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności