Witraż został wykonany w 1989 roku.
Witraż w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem pełnym . W centrum rozgrywająca się we wnetrzu scena, w której św. Franciszek na obłokach ukazuje się klęczącemu bratu Kosibie. Po lewej stronie stoi św. Franciszek wyciągający ręce w stronę brata Alojzego. Spogląda na niego, ma ciemne oczy, prosty nos, wąskie usta, ciemnobrązową brodę i takiego koloru włosy z wycięta tonsurą; głowę otacza nimb. Ubrany jest w habit przewiązany w pasie sznurem. Brak Kosiba klęczy bliżej widza, został ukazany z profilu, ręce wznosi w stronę św. Franciszka. Twarz o cechach portretowych, oczy ciemne, nos prosty, usta wąskie, głowa niemal łysa. Jest brany w habit franciszkański przepasany sznurkiem, z przywiązanym różańcem. W tle krucyfiks oraz kosz z kwitnącymi kwiatami lilii zawieszone na zielonej ścianie. Scenę otacza bordiura wypełniona w górnej części wspartym na głowicach łukiem z przecinających się półkoli, półokrągłymi, żółtymi elementami na tle zieleni po bokach oraz rozetami w dolnej partii. Między nimi napis „W 50-TĄ ROCZNICĘ NADZIN DLA NIEBA / BRATA ALOJZEGO-KOSIBY 1989”. Kolorystyka ciepła z dominacją brązów i żółci oraz zieleni.
Przedstawiony na witrażu, klęczący przed św. Franciszkiem, założycielem zakonu franciszkanów, brat Alojzy Kosiba (urodzony w 1885 roku jako Piotr Kosiba w Libuszy koło Biecza) był wykształconym szewcem. W 1878 roku wstąpił do zakonu franciszkanów w Jarosławiu, lecz potem został przeniesiony do Wieliczki. Jako zakonnik wciąż naprawiał buty, lecz głównie zajmował kwestą oraz opieką nad ubogimi i chorymi. Zmarł w 1939 roku, a w latach sześćdziesiątych rozpoczęto starania o jego beatyfikację. Witraż, który ukazuje jego osobę jest najstarszy w kościele. Operuje zwięzłą formą, jest całkowicie przedstawiający i wykonany z mniejszych, w porównaniu do reszty witraży, szklanych fragmentów.
Dobry.
Wykonany w 1989 roku witraż ze sceną, w której św. Franciszek ukazuje się bratu Alojzemu Kosibie został zaprojektowany przez Władysława Jastrzębskiego.
Agata Felczyńska , "Brat Alojzy Kosiba", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/brat-alojzy-kosiba