Veraicon

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
malarstwo religijne sztuka XIX wieku veraikon
Miejsce przechowywania
ołtarz główny, zwieńczenie
Identyfikator
DZIELO/00874
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w XIX wieku i wprawiony w zwieńczenie ołtarze głównego. Podmienił zapewnie wcześniejsze, bardzo zniszczone (jak cały ołtarz przed konserwacją) przedstawienie.

Opis

Obraz w formie leżącego owalu, z przedstawieniem chusty, na której widnieje wizerunek Chrystusa. Twarz blada, pociągła, szczupła, o długim prostym nosie, zamkniętych oczach i delikatnie zarysowanych ustach, okolona długim zarostem dzielącym się w dwa pukle. Włosy długie, ciemnobrązowe, na głowie korona cierniowa; tło czarne.

Zarys problematyki artystycznej

Ikonografia ołtarza głównego odnosi się do tematyki pasyjnej. W umieszczonej w drugiej kondygnacji scenie modlitwy w Ogrójcu Chrystusowi ukazuje się anioł zapowiadający męczeństwo, którego kulminację obrazuje główna scena Ukrzyżowania. Uzupełnia je znajdujące się w zwieńczeniu przedstawienie chusty św. Weroniki (veraikon), która według tradycji utożsamiana jest z kobietą, która otarła twarz Chrystusowi podczas drogi krzyżowej, otrzymując w ten sposób odbicie jego wizerunku na chuście. Kult św. Weroniki początkowo związany z jej chustą rozwinął się w Rzymie, gdzie dedykowano jej jedną z kaplic w bazylice św. Piotra. Pod koniec XV wieku do nabożeństwa drogi krzyżowej włączono szóstą stację – św. Weronika ociera twarz Chrystusowi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, po konserwacji.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczne przestawienie chusty św. Weroniki (veraikon) łączy się z pozostałymi scenami ołtarza, którego ikonografia odnosi się do tematyki pasyjnej. Święta Weronika według tradycji utożsamiana jest z kobietą, która otarła twarz Chrystusowi podczas drogi krzyżowej, otrzymując w ten sposób odbicie jego wizerunku na chuście. Kult św. Weroniki początkowo związany z jej chustą rozwinął się w Rzymie.

Bibliografia

Pałubska Zofia, "Św. Weronika. 1. Życie i kult" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 20" , Lublin 2014 , s. 383
Pokryszka Agnieszka, "Św. Weronika. 2. Ikonografia" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 20" , Lublin 2014 , s. 383-384

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Veraicon", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/veraicon

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności