Tablica upamiętniająca fundację ołtarza Matki Boskiej Różańcowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
kościół, przy ołtarzu bocznym
Identyfikator
DZIELO/11462
Kategoria
tablica pamiątkowa
Czas powstania
1872 rok
Fundator
Potomkowie Piotra i Melanii z Szembeków Branickich
Technika i materiał
piaskowiec, marmur; kucie, rzeźbienie, inkrustacja
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Tablica sprawiona dla upamiętnienia fundacji w 1872 roku ołtarza Matki Boskiej Różańcowej przez potomków Piotra i Melanii z Szembeków Branickich oraz przez parafian.

Opis

Tablica pamiątkowa w obramieniu w formie neogotyckiej aedikuli ustawionej na konsoli z herbem Branickich. Aedikula jednoosiowa, ujęta kolumnami o kompozytowych kapitelach, ustawionymi na tle pilastrów. Trzony kolumn dołem inkrustowane kolorowym marmurem, wyżej kanelowane. Na kolumnach wsparta trójkątna wimperga zdobiona żabkami i zwieńczona okazałym kwiatonem, flankowana pinaklami. W polu wimpergi dekoracja maswerkowa inkrustowana barwnym marmurem. Na tablicy kuta inskrypcja majuskułowa w języku polskimi: NA CZEŚĆ / MATKI BOSKIEJ / RÓŻAŃCOWEJ / DLA UPROSZENIA OPIEKI / ŻYWYM I UMARŁYM / OŁTARZ TEN / WNUKI I PRAWNUKI / PIOTRA I MELANII / Z SZEMBEKÓW / BRANICKICH / WRAZ Z WIERNEMI PARAFII / KRZESZOWICKIEJ / W ROKU MDCCCLXXII / WZNIEŚLI.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica pozostająca w długiej tradycji tablic fundacyjnych, neogotycka.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica z inskrypcją upamiętniająca fundację w 1872 roku ołtarza Matki Boskiej Różańcowej, w ozdobnym neogotyckim obramieniu rzeźbionym z piaskowca, z użyciem barwnych marmurów.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Tablica upamiętniająca fundację ołtarza Matki Boskiej Różańcowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-upamietniajaca-fundacje-oltarza-matki-boskiej-rozancowej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności