Matka Boska z Dzieciątkiem

krakowski
Parafia Św. Marcina z Tours
kościół, ołtarz boczny w trzecim przęśle nawy, po stronie południowej
XVIII/XIX wiek
olejna na płótnie; rzeźbienie, złocenie, srebrzenie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony w związku z wprowadzeniem nabożeństwa różańcowego propagowanego przez krakowskich dominikanów. Przeniesiony do ołtarza ufundowanego w 1872 roku przez potomków Piotra i Melanii z Szembeków Branickich oraz mieszkańców parafii w Krzeszowicach.

Matka Boska z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej, ujęta w półfigurze, en face, z lekkim skrętem głowy w prawo, ku podtrzymywanemu na lewym przedramieniu – Dzieciątku. Twarz Matki Boskiej pociągła o regularnych rysach; cienkich brwiach, długim nosie, małych ustach, okolona welonem odwijającym się fałdami od twarzy, opadającym szerokim płaszczem na ramiona. Suknia marszczona w gęste, drobne, pionowe fałdy. Ręce splecione na nóżkach Dzieciątka, z palcami prawej dłoni skierowanymi w dół. Dzieciątko o główce ujętej w ¾, zwróconej ku Marii, okolonej krótkimi, kręconymi włosami. Prawa rękę wznosi w geście błogosławienia, lewa podtrzymuje księgę. Odziane w długą sukienkę, o szerokich rękawach, spod której widoczne bose stopy. Sukienki drewniane, złocone. Płaszcz M. Boskiej i sukienka Dzieciątka pokryte ornamentem o motywie roślinnym, na głowach półplastyczne korony, wokół – nimby koliste, zdobione promieniami. Tło w formie ukośnej kratownicy, wypełnionej lilijkami i geometrycznymi rozetkami. Rama ażurowa, z motywami liści akantu i spinaczami w narożach.

Obraz w typie Matki Boskiej Śnieżnej, kopia obrazu przechowywanego w kościele dominikanów w Krakowie.

Dobry.

Obraz malowany olejno na płótnie, ozdobiony drewnianymi sukienkami z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej (Salus Populi Romani). Kopia z przełomu XVIII i XIX wieku obrazu czczonego w kościele dominikanów w Krakowie.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-57