Matka Boska z Dzieciątkiem

krakowski
Parafia Św. Marcina z Tours
kościół, kaplica boczna
pierwsza połowa XVII wieku.
technika olejna na desce
szerokość – 103 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do kościoła szpitalnego, przeniesiony do parafialnego.

Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym obniżonym nadwieszonym. Matka Boska z Dzieciątkiem ukazana pośrodku płótna, frontalnie, w pozycji stojącej, w trzech czwartych postaci, z głową lekko pochyloną na lewy bark. Lewą ręką podtrzymuje siedzące na jej przedramieniu Dzieciątko, prawą wskazuje na Syna. Głowa mała, twarz o drobnych, delikatnych rysach, cienkich brwiach, wąskim, długim nosie, i krótkiej brodzie. Ubrana w szeroką - nieproporcjonalnie do postaci - brązową suknię, układającą się w regularne pionowe fałdy, oraz ciemnozielony płaszcz okrywający również głowę. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w prawo, o małej główce okolonej krótkimi kręconymi włosami; uśmiechnięte, wznosi prawą rączkę w geście błogosławienia; ubrane w żółtą sukienkę i biały płaszcz zdobiony wielobarwnymi kwiatkami. Wokół głów Matki Boskiej i Dzieciątka koliste nimby z gwiazdkami. Tło złote, malowane w wąskie liście i kwiaty lilii. Rama obrazu ażurowa o motywie chrząstki.

Przedstawienie w typie Hodegetrii, przemalowane. Obraz być może starszy.

Obraz dołem dosztukowany; w desce otwory po drewnojadach, przemalowany olejno w XIX wieku.

Malowane na desce przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, ale ukazanej nie w półpostaci, a w trzech czwartych postaci. Przemalowane olejno. Obraz datowany na pierwszą połowę XVII wieku. Być może starszy.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-56