Tabernakulum

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Anioł symbole eucharystyczne
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/12197
Kategoria
tabernakulum
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 65 cm
wysokość – 70 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tabernakulum mogło być wykonane w okresie powstania ołtarza głównego, czyli w czwartej ćwierci XVIII wieku. Zostało pozłocone w całości w 1970 roku przez Karola i Mariana Pustelników.

Opis

Tabernakulum w formie drewnianej skrzynki ustawionej na niskiej podstawie, ujęte w czterech narożach ukośnie zwróconymi cokołami z kolumnami dźwigającymi imposty oraz profilowany gzyms opasujący całość, nad ścianką frontową przyjmujący kształt łuku odcinkowego. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, dekorowane płaskorzeźbionym przedstawieniem kielicha z hostią, flankowanego winnym gronem i kłosami zbóż. Drzwiczki ujęte z trzech stron ornamentem roślinnym. Na gzymsie dwie figurki klęczących aniołów. Tabernakulum w całości pozłocone.

Zarys problematyki artystycznej

Biskupickie tabernakulum z ołtarza głównego przyjmuje typową dla XVIII wieku formę skrzynki flankowanej kolumienkami lub pilastrami oraz zamkniętej gzymsem. Było ono czasem dodatkowo rozbudowywane o kolejne podpory czy spływy wolutowe lub umieszczane w drewnianej, architektonicznej obudowie razem z tronem wystawienia. W omawianym dziele prawdopodobnie tron się nie zachował. Tabernakulum jest to zamykana szafka umieszczana na ołtarzu głównym, w której przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i ubytki w strukturze złoceń, zabrudzenia, drobne uszkodzenia mechaniczne. Zostało pozłocone w 1970 roku przez Karola i Mariana Pustelników.

Streszczenie

Tabernakulum mogło być wykonane w okresie powstania ołtarza głównego, czyli w czwartej ćwierci XVIII wieku. Biskupickie tabernakulum z ołtarza głównego przyjmuje formę typową dla XVIII wieku.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Tabernakulum", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tabernakulum-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności