Święta zakonnica (Małgorzata ?)

Województwo
ŚLĄSKIE
Powiat
żywiecki
Gmina
Ślemień
Miejscowość
Ślemień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy prawy
Identyfikator
DZIELO/12722
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około połowy XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 55 cm
wysokość – 112 cm
głębokość – 57 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura powstała około połowy XIX wieku z przeznaczeniem do ołtarza, w którym obecnie się znajduje.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, całopostaciowa, wydrążona od tyłu, na cokole. Święta zakonnica została ukazana w skręcie w prawo, w kontrapoście, z ciężarem na prawej nodze i sylwetką lekko wysuniętą do przodu, z uniesioną głową. Ręce ma złożone do modlitwy, łokcie uniesione. Święta ma owalną, rumianą twarz, niebieskie, skierowane do góry oczy, wąskie brwi, prosty nos oraz małe, czerwone usta. Jest ubrana w długi, srebrny habit z szerokimi rękawami, przepasany szeroką, złotą szarfą z przytroczonym różańcem na lewym biodrze; na głowie ma złoty welon. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba stanowi przykład poprawnego, dziewiętnastowiecznego snycerstwa. Prawidłowo oddano proporcje ciała oraz ułożenie szat, twarz nosi cechy indywidualne. Niestety brak atrybutów uniemożliwia jednoznaczną identyfikację postaci. Autor inspirował się rzeźbiarstwem okresu baroku – święta czyni wyrazisty gest oraz wznosi oczy do góry.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. W 2004 roku prace konserwatorskie przeprowadziły zakłady: Konserwacja Zabytków Sabina Szkodlarska z Zabierzowa oraz Beata Kowalczyk Konserwacja Dzień Sztuki z Krakowa.

Streszczenie

Figura świętej w stroju zakonnym została wykonana w drugiej połowie XIX wieku do ołtarza Najświętszego Serca Pana Jezusa. Święta została ukazana w habicie, z przytroczonym do pasa różańcem. Autor rzeźby inspirował się sztuką doby baroku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Święta zakonnica (Małgorzata ?)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swieta-zakonnica-malgorzata

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności