Obraz św. Wawrzyńca powstał w XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu w dawnej kaplicy szpitalnej pod wezwaniem tego świętego. Została ona zlikwidowana w 1775 roku. Obraz został w 1773 roku przeniesiony do drewnianego kościoła Trójcy Świętej w Jordanowie. Po 1912 roku przeniesiono go do nowo wybudowanej świątyni. Przed 1927 rokiem dzieło umieszczono w ołtarzu bocznym św. Wawrzyńca. Obraz był wówczas zakryty metalową i złoconą sukienką. W tym miejscu wymieniony był w inwentarzach z lat 1927, 1932 i 1938. W 2005 roku dzieło zostało poddane konserwacji. Proboszcz zlecił wówczas namalowanie kopii obrazu (wyk. Jerzy Kumala), na którą nałożono dawną sukienkę i umieszczono ją w ołtarzu, natomiast omawiany wizerunek powieszono na ścianie w kaplicy bocznej.
Obraz w formie stojącego prostokąta, zamknięty łukiem kotarowym. W centrum przedstawienie św. Wawrzyńca w całej postaci, zwróconego delikatnie w trzech czwartych w lewo. W prawej, ugiętej ręce trzyma liść palmy, w lewej, wyciągniętej w bok przytrzymuje metalową kratę. Twarz ma szczupłą, o migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, gęstymi włosami, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w białą, obficie drapowaną albę oraz wzorzystą, jasnoróżową dalmatykę z niebieską lamówką. Święty ukazany na tle pejzażu z zachmurzonym niebem i widocznym sierpem księżyca. Po lewej stronie, w oddali, na tle zabudowań miejskich scena męczeństwa świętego palonego na ruszcie w otoczeniu króla, żołnierzy i oprawców.
W obrazie wykorzystano proste środki malarskie. Charakteryzuje go statyka postaci, zastygłych w sztywnym ruchu. Nieumiejętnie wykorzystano perspektywę w odległej scenie męczeństwa świętego. Jakkolwiek widoczne jest duże przywiązanie do szczegółu wyrażone w sposobie oddania stroju diakona oraz przedstawienia postaci w scenie męczeństwa, a także w ukazaniu detalicznej architektury odległego miasta czy nawet elementów pejzażu otaczających główną postać. W obrazie dominuje chłodna kolorystyka, miejscami przełamana ciepłymi plamami barwnymi.
Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana schwytano papieża i jego diakonów, w tym Wawrzyńca. Święty był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut. W dłoni trzyma również liść palmy będący znakiem męczeństwa.
Obraz przemalowany.
Obraz św. Wawrzyńca powstał w XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu w dawnej kaplicy szpitalnej. Po jej zlikwidowaniu obraz przeniesiono do drewnianego kościoła w Jordanowie, później do murowanego. Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II. Podczas prześladowań zginął śmiercią męczeńską przez przypalanie na żelaznej kracie, która stanowi jego atrybut.
Paulina Kluz, "Św. Wawrzyniec", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wawrzyniec-1