Św. Wawrzyniec

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Jordanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Trójcy Przenajświętszej i św. Wawrzyńca
Tagi
malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
południowa kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/21390
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 123 cm
wysokość – 182 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 160 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Wawrzyńca powstał w XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu w dawnej kaplicy szpitalnej pod wezwaniem tego świętego. Została ona zlikwidowana w 1775 roku. Obraz został w 1773 roku przeniesiony do drewnianego kościoła Trójcy Świętej w Jordanowie. Po 1912 roku przeniesiono go do nowo wybudowanej świątyni. Przed 1927 rokiem dzieło umieszczono w ołtarzu bocznym św. Wawrzyńca. Obraz był wówczas zakryty metalową i złoconą sukienką. W tym miejscu wymieniony był w inwentarzach z lat 1927, 1932 i 1938. W 2005 roku dzieło zostało poddane konserwacji. Proboszcz zlecił wówczas namalowanie kopii obrazu (wyk. Jerzy Kumala), na którą nałożono dawną sukienkę i umieszczono ją w ołtarzu, natomiast omawiany wizerunek powieszono na ścianie w kaplicy bocznej.


Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, zamknięty łukiem kotarowym. W centrum przedstawienie św. Wawrzyńca w całej postaci, zwróconego delikatnie w trzech czwartych w lewo. W prawej, ugiętej ręce trzyma liść palmy, w lewej, wyciągniętej w bok przytrzymuje metalową kratę. Twarz ma szczupłą, o migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, gęstymi włosami, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w białą, obficie drapowaną albę oraz wzorzystą, jasnoróżową dalmatykę z niebieską lamówką. Święty ukazany na tle pejzażu z zachmurzonym niebem i widocznym sierpem księżyca. Po lewej stronie, w oddali, na tle zabudowań miejskich scena męczeństwa świętego palonego na ruszcie w otoczeniu króla, żołnierzy i oprawców.

Zarys problematyki artystycznej

W obrazie wykorzystano proste środki malarskie. Charakteryzuje go statyka postaci, zastygłych w sztywnym ruchu. Nieumiejętnie wykorzystano perspektywę w odległej scenie męczeństwa świętego. Jakkolwiek widoczne jest duże przywiązanie do szczegółu wyrażone w sposobie oddania stroju diakona oraz przedstawienia postaci w scenie męczeństwa, a także w ukazaniu detalicznej architektury odległego miasta czy nawet elementów pejzażu otaczających główną postać. W obrazie dominuje chłodna kolorystyka, miejscami przełamana ciepłymi plamami barwnymi.
Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana schwytano papieża i jego diakonów, w tym Wawrzyńca. Święty był poddany torturom przypalania na żelaznej kracie (ruszcie), dlatego stanowi ona jego atrybut. W dłoni trzyma również liść palmy będący znakiem męczeństwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz przemalowany.

Streszczenie

Obraz św. Wawrzyńca powstał w XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu w dawnej kaplicy szpitalnej. Po jej zlikwidowaniu obraz przeniesiono do drewnianego kościoła w Jordanowie, później do murowanego. Święty Wawrzyniec był jednym z diakonów papieża Sykstusa II. Podczas prześladowań zginął śmiercią męczeńską przez przypalanie na żelaznej kracie, która stanowi jego atrybut.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Maciążka Marcin, "Z kart parafialnej historii" , [w:] "Jordanów. Monografia miasta" , red.Bednarz Stanisław, Piotr Sadowski , Bielsko-Biała 2013 , s. 327-362

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wawrzyniec", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wawrzyniec-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności